Niemcy:Hamburg może rekwirować dla uchodźców budynki gospodarcze

Niemcy:Hamburg może rekwirować dla uchodźców budynki gospodarcze
Fot. PAP/EPA/DANIEL REINHARDT
81 posłów SPD, Zielonych i Lewicy zagłosowało w parlamencie Hamburga za projektem ustawy umożliwiającej władzom przejmowanie nieruchomości dla potrzeb imigrantów. CDU, FDP i Alternatywa dla Niemiec (AfD) były przeciwne. Ostateczne uchwalenie ustawy zaplanowano na czwartek.
 
"Właściwy urząd może zabezpieczyć działki i budynki lub ich część w celu ulokowania uchodźców" - brzmi kontrowersyjny fragment ustawy.
 
Rząd Hamburga oświadczył, że nie dysponuje już wolnymi miejscami dla imigrantów. W nocy z wtorku na środę 500 azylantów spędziło noc pod gołym niebem - na placu przed urzędem rejestrującym nowo przybyłych. Także w środę nie udało się znaleźć dla nich dachu nad głową. W liczącym 1,8 mln mieszkańców Hamburgu przebywa obecnie około 30 tys. imigrantów.
 
Pomimo przywrócenia w połowie września kontroli granicznych do Niemiec przyjeżdżają bez przerwy nowi obcokrajowcy - według nieoficjalnych danych 10 tys. dziennie.
 
Niemieckie władze spodziewają się w tym roku co najmniej 800 tys. uchodźców. Ich liczba może być w rzeczywistości dużo wyższa. Jak podały władze Bawarii, od początku września do Niemiec przyjechało 270 tys. imigrantów. (PAP)