Polacy wyremontują bułgarskie samoloty? Jest porozumienie ws. MiG-ów

Polacy wyremontują bułgarskie samoloty? Jest porozumienie ws. MiG-ów
„Porozumienie zostało osiągnięte wczoraj. Do końca roku otrzymamy dwa wyremontowane silniki. Do końca kwietnia (2016 roku) będziemy mieli sześć wyremontowanych samolotów” – powiedział minister w parlamencie.
 
Nenczew przypomniał, że cena zaproponowana przez stronę polską za remont jednego silnika myśliwca MiG-29 jest o 600 tys. euro niższa od oferty (1,05 mln euro) rosyjskiego producenta RSK MiG.
 
Minister poinformował, że dzięki porozumieniu z Polską Bułgaria zaoszczędzi po 1,2 mln euro na remoncie każdego samolotu. Podkreślił, że jest to szczególnie istotne, gdyż obecnie kraj nie dysponuje środkami na zakup nowych myśliwców. Potwierdził to w piątek także minister finansów Władisław Goranow.
 
Według Nenczewa w 2016 roku budżet na obronę zostanie zwiększony z obecnych 1,2 proc. PKB do 1,35 proc.
 
Minister przypomniał, że w czwartek premier Bojko Borysow zaangażował się w sprawę pilnego wyasygnowania 80 mln lewów (40 mln euro) na modernizację lotnictwa wojskowego. Szef rządu rozmawiał o tym z dowódcą sił powietrznych generałem Rumenem Radewem, który najpierw podał się do dymisji, a później ja wycofał.
 
Jako powód rezygnacji Radew podał "niekonsekwentną politykę w sprawie stabilizacji lotnictwa wojskowego”. W uzasadnieniu wymienił m.in. "skrajnie niedostateczną liczbę myśliwców zdolnych do pełnienia dyżurów bojowych w ramach misji +Air Policing+" oraz "niespełnienie przez kierownictwo Ministerstwa Obrony zobowiązania zawarcia umowy na remont myśliwców MiG-29”, a także brak konkretnych propozycji w sprawie kupna nowych myśliwców. Radew wycofał dymisję po rozmowie z premierem.
 
W sierpniu w Sofii ministrowie obrony Polski i Bułgarii podpisali list intencyjny, który ustanawia ramy prawne do zawarcia umowy w sprawie remontów bułgarskich myśliwców MiG-29 w polskich zakładach. Rosyjski producent RSK MiG poinformował wtedy, że strona rosyjska nie udzielała Polsce licencji oraz nie udostępniała jej aktualnej dokumentacji technicznej na wykonanie prac remontowych przy tych samolotach.
 
W środę polski wiceminister obrony Czesław Mroczek zapewnił, że planowana polsko-bułgarska współpraca przy remontach myśliwców MiG-29 jest zgodna z przepisami, w tym z umową z producentem samolotów.
(PAP)