Ksiądz Charamsa odwołany. Coming out w Kościele

To wyznanie polskiego księdza pełniącego służbę kapłańską w Watykanie zadecydowało o odwołaniu księdza Charamsy ze sprawowanej funkcji. - To niewątpliwie próba narzucenia synodowi, który ma obradować na temat roli rodziny we współczesnym świecie i w dziele ewangelizacji nowego tematu, który nie jest tematem tego synodu, należny na to patrzeć jako starannie zaplanowana akcję - żałosną - ocenia ksiądz Henryk Zieliński.
 
Ksiądz Krzysztof Charamsa na specjalnie zwołanej konferencji w Rzymie przedstawił swojego partnera. - Moja decyzja o ujawnieniu się jest bardzo homofobiczna.... możne być trudna do zrozumienia - mówił duchowny. Pierwszy raz, otwarcie opowiedział swoja historie w filmie dokumentalnym.
 
Polscy księża są oburzeni taką postawą. Decyzję Watykanu traktują jako jedyną słuszną. - Jest to oświadczenie haniebne, słowa odwaga bym nie mieszał do tej sprawy, dlatego ta forma publicznego przyznania się do grzechu i przyznania się że grzech nie jest grzechem i też zarzuty w stronę kościoła padają bardzo surowe, dyskwalifikuje go jako praktykującego funkcje kapłańskie księdza - powiedział ksiądz Stanisław Małkowski.
 
Ale to nie pierwszy taki coming-out wśród duchownych na świecie. - Mieliśmy biskupa Robinsona w USA w kościele episkopalnym, który został własnie biskupem i jest osoba homoseksualną, kościół Anglii miał tez pastorkę, która była pastorem, w trakcie sprawowania funkcji zmieniła płeć i nie spotkało się to z odrzuceniem ze strony kościoła - powiedział teolog Łukasz Skurczyński
 
Sprawa księdza Charamsy uświadomiła, że polskie duchowieństwo od dawna targane jest poważnymi problemami 
 
W Polsce tylko ksiądz Charamsa otwarcie przyznał się do swojej orientacji. Inni od lat muszą się ukrywać i z tego powodu często dopuszczają się przestępstw. - O tym, że środowisko księży nie jest wolne od homoseksualiści mówi się od alt, z najgłośniejszą sprawa mieliśmy do czynienia w 2002 roku przy okazji afery wokół ówczesnego arcybiskupa poznańskiego Juliusza Peca oskarżonego o molestowanie seksualne podległych mu kleryków - powiedziała dr Dorota Hall. 
 
Adam, który jest gejem, chociaż nie jest księdzem - wciąż nie odważył sie do tego przyznać. Na co dzień czuje się dyskryminowany. winą za to obarcza także kościół. - Kościół nie zwraca uwagi na mowę nienawiści wobec osób homoseksualnych co może powodować do sytuacji tragicznych jak targnięcie się na swoje życie - powiedział.
 
Specjaliści zwracają uwagę, że sprawa orientacji seksualnej księży nie jest formalnie uporządkowana. Po wyznaniu księdza Charamsy, to się może zmienić. - Kwestia papieża Franciszka, który zasiada właśnie na tronie Piotrowym tworzy trochę inny klimat pozytywniejszy, bardziej powiedzmy antyklerykalny - dodał Skurzyński.
 
- Papież Franciszek uznawany jest też przez środowisko chrześcijan LGBT za tego papieża, który daje pewną przestrzeń na zamanifestowanie się tym nienormatywnym tożsamościom seksualnym, którym poprzedni papieże dawali mocny odpór - dodał dr Hall.
 
Decyzją Watykanu ksiądz Krzysztof Charamsa został usunięty z Kongregacji Nauki Wiary oraz papieskich uniwersytetów. To czy pozostanie duchownym zależy od ordynariusza jego diecezji w Polsce.