Syria. Szef MSZ: rosyjskie naloty planowano od miesięcy

Syria. Szef MSZ: rosyjskie naloty planowano od miesięcy
"Nie ulega wątpliwości, że Rosja wygra tę walkę" - oświadczył minister Mualim w wywiadzie dla nadającej z Libanu panarabskiej telewizji satelitarnej Al-Majadin.
 
"Nie mam żadnych wątpliwości, a powód tego jest prosty - Rosja koordynuje działania z Syryjską Armią Arabską, która jest jedyną siłą w Syrii walczącą z terroryzmem" - powiedział Mualim.
 
Dodał, że Rosja zorganizowała w Iraku, z udziałem Syrii i Iranu, ośrodek do koordynacji działań i wymiany informacji.
 
Jeszcze przed rozpoczęciem przez Rosję nalotów w Syrii rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow informował, że w koordynacji działań krajów walczących z dżihadystami pomoże organizowane w Bagdadzie centrum wymiany informacji. Danymi miały się dzielić Rosja, Irak, Syria i Iran.
 
Już przemawiając w miniony piątek na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ, szef syryjskiej dyplomacji zaznaczył, że ataki z powietrza są bezużyteczne, jeśli nie są przeprowadzane w koordynacji z syryjską armią.
 
W minionym tygodniu rosyjskie siły powietrzne rozpoczęły ataki w Syrii. Moskwa tłumaczy, że rozpoczęte 30 września naloty są wymierzone w dżihadystów Państwa Islamskiego (IS) i w inne grupy, np. powiązane z Al-Kaidą. Koalicja pod wodzą USA, która od roku atakuje z powietrza cele IS w Syrii i Iraku, zarzuca Rosji atakowanie opozycji syryjskiej, walczącej o obalenie wspieranego przez Rosję reżimu prezydenta Baszara el-Asada.
(PAP)