Kreml: Rosja odpowie na zbliżenie infrastruktury NATO do swoich granic

Kreml: Rosja odpowie na zbliżenie infrastruktury NATO do swoich granic
fot. PAP/EPA
"Wszelkie plany zmierzające do przybliżenia infrastruktury NATO do rosyjskich granic doprowadzą do kontrposunięć, które będą mieć na celu przywrócenie niezbędnego parytetu" - oświadczył rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow.
 
Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi brytyjskiego ministra obrony Michaela Fallona, który przed czwartkowym posiedzeniem szefów resortów obrony państw Sojuszu w Brukseli ogłosił, że Wielka Brytania wyśle niewielką liczbę żołnierzy do krajów na wschodniej granicy NATO, aby odeprzeć ewentualną rosyjską agresję.
 
"To element naszej polityki bardziej trwałej obecności na wschodniej flance NATO, aby odpowiedzieć na wszelką kolejną rosyjską prowokację czy agresję" - oznajmił Fallon.
 
Pieskow ocenił, że "zmyślony pretekst o rzekomym zagrożeniu ze strony Rosji najwyraźniej jest kamuflażem, mającym ukryć dalszą ekspansję NATO w stronę rosyjskich granic".
 
Wcześniej w czwartek "Financial Times" podał, że w czasie brukselskiego spotkania ministrów obrony państw Sojuszu Fallon poinformuje o "bardziej regularnym rozmieszczeniu wojsk w krajach bałtyckich i Polsce".
 
"Stu żołnierzy, których Wielka Brytania wyśle do krajów bałtyckich, będzie regularnie prowadzić ćwiczenia z estońskimi, łotewskimi i litewskimi wojskami, aby poprawić ich kwalifikacje i powiązania z siłami NATO" - napisał brytyjski dziennik.
(PAP)