System na wybory parlamentarne przeszedł pozytywnie pierwsze testy

System na wybory parlamentarne przeszedł pozytywnie pierwsze testy
Jak informuje KBW, w przeprowadzonym w czwartek teście uczestniczyły wszystkie delegatury Krajowego Biura Wyborczego. "W trakcie przeprowadzonych testów na serwer Państwowej Komisji Wyborczej wysłano ponad 700 protokołów obwodowych, które następnie zostały zweryfikowane i zaakceptowane przez pełnomocników ds. informatyki Okręgowych Komisji Wyborczych" - napisano w komunikacie.
 
Według KBW test wykazał poprawne działanie zarówno na poziomie komisji obwodowych, jak i okręgowych komisji wyborczych. "W trakcie testu użytkownicy zgłosili sugestie ulepszeń w zakresie ergonomii obsługi programu i przyspieszenia drukowania wielostronicowych protokołów" - informuje KBW.
 
Na 15 i 16 października zaplanowano ogólnopolski dwudniowy test wydajnościowy systemu z udziałem wszystkich gmin w kraju, placówek zagranicznych oraz operatorów obwodowych komisji wyborczych.
 
Jego wyniki przesądzą o użyciu systemu w wyborach parlamentarnych. Po testach ma się też odbyć audyt zewnętrzny systemu pod kątem zabezpieczeń przed ewentualnymi atakami hakerskimi.
 
System informatyczny tworzony w KBW jedynie wspomaga pracę komisji wyborczych - umożliwia przesyłanie danych z protokołów drogą elektroniczną oraz obliczanie wyników wyborów. Głosy w wyborach w Polsce zawsze są liczone ręcznie: członkowie komisji obwodowych po zakończeniu głosowania wyjmują głosy z urny a następnie je podliczają a dane wprowadzają do papierowych protokołów z głosowania (oraz do systemu informatycznego). PKW ogłasza wyniki wyborów na podstawie papierowych protokołów.
 
Budowa systemu informatycznego w KBW rozpoczęła się po tym, gdy w ubiegłym roku zawiódł system przygotowany w KBW we współpracy z wyłonioną w przetargu firmą Nabino. Opóźniło to podanie przez PKW wyników jesiennych wyborów samorządowych.
 
Wybory parlamentarne odbędą się 25 października.
(PAP)