Nowacka: tylko lewica jest w stanie zawalczyć o dostatnią, normalną i sprawiedliwą Polskę

Na sobotniej konwencji Zjednoczonej Lewicy wystąpili też m.in.: b. wicepremier i minister finansów, prof. Grzegorz Kołodko, b. pełnomocniczka ds. równego statusu kobiet i mężczyzn, etyk, prof. Magdalena Środa, szef Związku nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz, prof. Janusz Solski z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz poseł Cezary Olejniczak.

 

Nowacka – współprzewodnicząca Twojego Ruchu i kandydatka ZL na premiera oceniła, że wybory parlamentarne 25 października będą jednymi z najważniejszych w ostatnich latach. „To nie są wybory o 500 złotych, te wybory nie będą dotyczyły tego, czy będzie podatek 16, czy 18 proc., czy będzie taki, lub inny VAT” – podkreślała liderka ZL.

 

Według niej, wybory 25 października będą decydować o kształcie polskiej demokracji, w tym jednego z jej fundamentów – wolności. "Dziś wiemy, że wybór pomiędzy życiem jak chcemy, jak możemy, jak potrafimy, jak właśnie czujemy się wolni, stawiany jest przeciwko wyborowi jak ktoś inny chce, żebyśmy żyli. Ktoś inny chce nam mówić jak mamy kochać naszą ojczyznę, jak mamy żyć, z kim mamy żyć i za ile mamy żyć" – mówiła Nowacka.

 

„My, Zjednoczona Lewica mówimy: żyjmy tak, byśmy żyli godnie i szczęśliwie” – dodała. Według niej, lewica jest w stanie zagwarantować takie rządy - udowodniła to dwukrotnie sprawując władzę w Polsce (w latach 1993-1997 oraz 2001-2004). „Mamy siłę, odwagę, ekspertów i umiejętności” – zaznaczyła.

 

Nowacka stwierdziła ponadto, że Polki i Polacy "mamieni są fałszywym sporem” pomiędzy PO a PiS. „(Ten spór) nie dotyka najważniejszych spraw - poprawy warunków pracy, poprawy działania przedsiębiorczości, poprawy działania państwa, naszego zdrowia, bezpieczeństwa, dobrobytu i wolności. My mówimy o rzeczach prawdziwych, pokazujemy, jak zmieniać i umiemy to zmienić" – mówiła liderka ZL.

 

Zapowiedziała, że Zjednoczona Lewica upomni się w przyszłym Sejmie o najsłabszych, dyskryminowanych – z powodu płci, wieku, dochodów, orientacji seksualnej i wiary. „Upomnimy się o każdego, nawet najmniejszego dyskryminowanego przez państwo, przez system, przez wymiar sprawiedliwości" – zadeklarowała Nowacka.

 

Liderka ZL zwróciła się też do wyborców PiS oraz PO. "Drodzy wyborcy Prawa i Sprawiedliwości, przypomnijcie sobie rządy PiS - one nie pomagały najuboższym. Mimo deklaracji nie dotrzymali słowa. Jedyni, którzy dotrzymali słowa, to zawsze była lewica. I tego słowa dotrzymamy" - przekonywała zwolenników największej partii opozycyjnej Nowacka.

 

Wyborców PO lewicowa kandydatka na premiera przekonywała z kolei, że Platforma „nie jest już mniejszym złem". "Do tych wszystkich, którzy wahają się, zastanawiają, czy znowu zacisnąć zęby, zamknąć oczy i głosować na mniejsze zło: dziś już widzicie - po ostatnich głosowaniach - Platforma nie jest już mniejszym złem, bo przed niczym was nie obroni, nie obroni waszej wolności, nie obroni waszego prawa do szczęścia, nie obroni waszego prawa do przedsiębiorczości. Dziś możecie wybrać większe dobro. Wybierzcie Zjednoczoną Lewicę" – wzywała.

 

Prof. Kołodko mówił podczas sobotniej konwencji o potrzebie zmiany polityki gospodarczej w Polsce. „Polska może i powinna wrócić na ścieżkę szybkiego rozwoju społeczno-gospodarczego (…) a dobrą strategię rozwoju społeczno-gospodarczego można oprzeć tylko na poprawnej teorii ekonomicznej, a nie na +mumbo-jumbo+, a nie na banialukach, nie na głupotach, które głoszą teraz, ogłupiając elektorat, bo dla nich to jest elektorat, a nie społeczeństwo, żeby pozyskać ich jakimiś obietnicami bez pokrycia” – mówił Kołodko.

 

Zdaniem b. wicepremiera, by Polska mogła się rozwijać, nie może opierać się na "skompromitowanej idei nadwiślańskiego neoliberalizmu". "Dzisiaj trzeba odrzucić także koncepcję kapitalizmu państwowego, gdzie przerosty administracyjne, biurokracja, nieefektywne przedsiębiorstwa powiązane z koteriami politycznymi, które są skorumpowane, żerują na tych, którzy potrafią zorganizować produkcję, potrafią wydajnie pracować" – przekonywał.

 

Kołodko jest zdania, że odpowiedzią na polskie wyzwania jest "nowy pragmatyzm, który pokazuje, jak konstruować dynamiczną, długofalową, potrójną równowagę, nie tylko ekonomiczną, ale także społeczną i ekologiczną". Według niego, najważniejsze wyzwania przed jakimi stoi obecnie Polska, to szybki wzrost gospodarczy, gospodarka oparta na wiedzy, sprawiedliwy podział dóbr, korzystna integracja i skuteczne państwo.

 

B. szef resortu finansów opowiedział się też za utrzymaniem progresji podatkowej, większej jednak niż dotychczas, a także przeciwko zwiększaniu wydatków na zbrojenia, które nazwał „marnotrawieniem grosza publicznego”.

 

Prof. Środa apelowała o więcej równowagi w naszym kraju. Jak mówiła, ma na myśli m.in. o równowagę między „turbokapitalizmem, z którym mamy dziś do czynienia, a zrównoważonym rozwojem”. „Chodzi o równowagę między tymi, którym dziś się fantastycznie powodzi, a tymi, którzy z różnych powodów są wykluczeni” – wyjaśniła.

 

Opowiedziała się też za respektowaniem praw mniejszości seksualnych i praw kobiet. „Jestem więc tutaj dla równowagi, bo – jak mówił Arystoteles – z nadmiaru i niedostatku wszystko ginie. Trzeba zachować równowagę, bo tylko równowaga może być podstawą rozwoju” – zaznaczyła prof. Środa.

 

Prof. Solski podkreślił potrzebę takich zmian w systemie opieki zdrowotnej tak, by lekarz rodzinny był bardziej dostępny dla swoich pacjentów. „Lekarz rodzinny nie może być urzędem i pracować od 8 do 15, a w tej chwili tak się niestety dzieje – lekarz otwiera urząd i czeka na przybycie ewentualnego pacjenta” – mówił. Jak dodał, lekarz rodzinny powinien mieć lepszy kontakt ze swymi pacjentami, np. raz do roku odwiedzać ich w domu. Solski podkreślał też konieczność ograniczenia reeksportu leków oraz zwiększenia środków na finansowanie procedur wysokospecjalistycznych.

 

Olejniczak opowiedział się m.in. za reformą KRUS oraz wprowadzeniem systemu obowiązkowych ubezpieczeń dla rolników od wszelkich ryzyk takich jak: powódź, susza, gradobicie, czy przymrozki. System miałby być współfinansowany z budżetu państwa i środków z UE.

 

Koalicję wyborczą Zjednoczona Lewica współtworzą SLD, TR, UP, PPS i Zieloni. Nowacka - współprzewodnicząca Twojego Ruchu - została zaprezentowana jako liderka koalicji w ubiegłą niedzielę.

 

(PAP)