Szydło: za rządów PO-PSL jedna afera goniła drugą

W niedzielę rano w centrum Warszawy PiS zaaranżowało restaurację "Ewa&Przyjaciele", nawiązującą nazwą do restauracji "Sowa&Przyjaciele", w której dochodziło do nielegalnego podsłuchiwania rozmów polityków, w tym ministrów, i biznesmenów. Miejsce to ma przypominać m.in. o tzw aferze hazardowej, tzw. infoaferze, sprawie spółki Elewarr, czy tzw aferze podsłuchowej.
 
Elementami ekspozycji są m.in. zdjęcia polityków Platformy i PSL, automat do gry, zegarek, czy stoliki restauracyjne, przy których widnieją kartonowe podobizny m.in. byłej wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbiety Bieńkowskiej czy byłego ministra transportu Sławomira Nowaka. Przypomniane są także słynne cytaty, taki jak byłego ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza: "Polskie państwo istnieje tylko teoretycznie".
 
"Gdy wpisze się w wyszukiwarce internetowej hasło "afery PO" otrzymamy długą listę wydarzeń, które przez ostatnie osiem lat miały miejsce, a o których często już zapomnieliśmy" - mówiła Szydło.
 
Jak dodała, "zaczęło się od afery hazardowej, a potem była afera stoczniowa, infoafera, afera taśmowa, a ostatnio wydarzenia związane z Najwyższą Izbą Kontroli i ustawianiem konkursów na stanowiska". "O tym wszystkim w tej restauracji będziemy przypominać" - powiedziała kandydatka PiS na premiera.
 
"Jedna afera goniła drugą aferę, a obecna władza, bohaterowie tych wydarzeń robili wszystko, by Polacy o nich nie pamiętali. Zamiatali pod dywan, starali się, by media nie rozpisywały się o tych wydarzeniach" - mówiła Szydło.
 
Według niej, "to pokazuje patologię ostatnich lat w polskim państwie, patologię rządów PO-PSL". "To jest symbol tych rządów" - powiedziała wiceszefowa PiS.
 
"Te afery powodowały, że podatnicy, każdy z nas, traciliśmy nasze pieniądze, bo to był skok na kasę, kręcenie lodów, by w szemrany sposób dorobić się kosztem ludzi. Czas z tym skończyć, czas, by ci politycy, którzy w taki sposób funkcjonowali, odeszli" - powiedziała Szydło.
 
Zapytana w niedzielę o akcję PiS premier Kopacz odpowiedziała, że chciałaby, aby kampania była merytoryczna. "Żebym wreszcie usłyszała program i coś konkretnego co miałaby do powiedzenia pani Beata Szydło" - dodała Kopacz na konferencji prasowej w Gorzowie Wielkopolskim.
 
Stwierdziła przy tym, że trochę nie dziwi się Szydło. "Jak widać w wielu partiach trudno przebić się kobietom, niepewność tego, czy rzeczywiście będzie premierem, to wieczne powtarzanie: "ja, przyszły premier, moi ministrowie, w moim rządzie" świadczy o tym, jak bardzo jest niepewna tego, czy pan prezes Kaczyński dotrzyma słowa i czy rzeczywiście (Szydło) stanie na czele przyszłego rządu jeśli PiS przyszedłby do władzy. Więc sądzę, że (Szydło) szuka sobie alternatywnego zajęcia w tej chwili" - powiedziała premier.
 
Dodała, że "dyskusja na temat podsłuchów i całej afery podsłuchowej, tak to PiS nazywał, krążyła wokół tych, którzy zostali podsłuchani, a nie wokół tych, którzy podsłuchiwali nielegalnie".
 
Jeśli Szydło "przypomina tamte czasy" - mówiła Kopacz - to ona też by miała kilka pytań.
 
"Dlaczegóż tak to się dzieje, że święci są tylko w jednej partii, tylko w Prawie i Sprawiedliwości? Oni nigdy nie chodzili do restauracji, może po prostu nie mieli szczęścia, może tam, gdzie chodzili nikt nie zakładał podsłuchów, może ci, którzy próbują przypominać te afery nie mają nic więcej do powiedzenia" - mówiła szefowa rządu.
 
Zaznaczyła, że nie przypomina sobie, aby jak dotąd, którejś z osób, które zostały nagrane, prokuratura postawiła zarzuty. "A w PiS kandyduje człowiek, w przypadku którego wyrok sądu mówi o bardzo konkretnym wyroku. Więc standardy w zależności od tego, gdzie jesteśmy i jak chcemy przyłożyć przeciwnikowi są bardzo różne" - powiedziała Kopacz.
 
Jak dodała, "przestrzegałaby przed tego rodzaju kampanią i pokazywaniem świętych tylko w jednej partii, a tych, którzy są piętnowani w drugiej partii".
(PAP)