Zbombardowano konwój szefa Państwa Islamskiego

Zbombardowano konwój szefa Państwa Islamskiego

 

"Irackie siły zbrojne podczas bohaterskiej operacji zbombardowały konwój terrorysty Abu Bakra al-Bagdadiego, gdy jechał do Karbali na spotkanie z przywódcami Daesz" - czytamy w oświadczeniu, w którym użyto arabskiego akronimu IS. Nie podano w nim, kiedy doszło do nalotu.
 
Komunikat wydało dowództwo operacji wojskowych, które dostarcza informacje na temat wojny z IS i wypowiada się głównie w imieniu resortów spraw wewnętrznych i obrony.
 
Karbala znajduje się nad Eufratem, w środkowym Iraku. Z oświadczenia wynika, że zbombardowane zostało także miejsce, w którym Bagdadi miał się spotkać z innymi dowódcami IS. "Wielu liderów organizacji zostało zabitych lub rannych. Los Bagdadiego nie jest znany, został odwieziony pojazdem. Wciąż nie jest jasne, jaki jest stan jego zdrowia" - dodano.
 
Agencja AFP zauważa, że irackie siły bezpieczeństwa w przeszłości podawały, że przywódca IS został ranny lub zabity w nalotach, ale te doniesienia następnie okazywały się fałszywe.
 
Państwo Islamskie proklamowało kalifat na opanowanych przez siebie znacznych obszarach Iraku i Syrii. Al-Bagdadi, twórca IS, ogłosił się "kalifem" na tych terenach.
(PAP)