Francja: Obowiązkowe dyplomy z laickości dla imamów

Francja: Obowiązkowe dyplomy z laickości dla imamów
Francja, gdzie konstytucyjna zasada laickości Republiki jest święcie przestrzegana, oferuje na 13 uniwersytetach kursy z laickości. Są pomyślane specjalnie dla osób duchownych różnych religii i uczą, jakie jest miejsce przeróżnych kultów i wyznań w świeckim państwie.
 
Właśnie jeden z takich kursów będą musieli ukończyć imamowie, czyli muzułmańscy duchowni, którzy przyjeżdżają do Francji z Algierii, by głosić nauki. Bernard Cazeneuve poinformował, że stosowne porozumienie z tym krajem podpisano w ostatni czwartek, a rozmowy trwają z Turcją i Marokiem.
 
Uświetniając w poniedziałek swoją obecnością rozdanie dyplomów z laickości na uniwersytecie w Lyonie, Bernard Cazeneuve wyraził przekonanie, że ich zdobycie przez imamów jest gwarancją "dobrej integracji" muzułmańskich duchownych. I sprecyzował, że podpisana umowa nakazuje zdobycie odpowiedniego dyplomu już w pierwszym roku pobytu imama we Francji.
 
"Znając zasady rządzące wyznawaniem kultów we Francji, będą oni w stanie dać odpowiedź po myśli francuskiego społeczeństwa", gdy z różnymi troskami czy pytaniami będą się do nich zwracać wierni muzułmanie - powiedział minister.
 
Uważa się, że we Francji mieszka największa w Europie, licząca 5 milionów społeczność muzułmańska.
(PAP)