Kaczyński: Musimy mieć silniejszą armię

Kaczyński: Musimy mieć silniejszą armię
Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Kaczyński zabrał głos przed bramą 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku (Łódzkie). Podkreślił, że obecność wojska jest wsparciem dla mieszkańców okolicy; zwrócił uwagę, że jednostka daje m.in. miejsca pracy.
 
"Rozwiązywanie jednostek wojskowych, a to ma miejsce w wielu punktach naszego kraju, to zawsze cios, cios nie tylko w polską armię, ale także cios wymierzony w mieszkańców" - zaznaczył prezes PiS.
 
"Będziemy chcieli, by polska armia się rozbudowywała. Czasy są takie, że musimy mieć silną armię, silniejszą niż ta dzisiejsza, znacznie silniejszą. To będzie kosztować, ale te koszty będą wiele wnosić do naszego życia, nie tylko w militarnym aspekcie" - powiedział Kaczyński.
 
W jego ocenie rozbudowa armii powinna oznaczać także rozbudowę polskiego przemysłu obronnego. "Polski przemysł w wielu wypadkach, może nie zawsze, może uczestniczyć w wielkim przezbrojeniu, które jest w tej chwili planowane, ale które powinno być zrobione w sposób właściwy" - podkreślił.
 
"Wydatek 132 miliardów złotych to jest dla Polski wydatek duży, ale potrzebny. Powiem więcej, być może trzeba wydać jeszcze większą sumę, ale to musi być robione tak, aby korzystał na tym polski przemysł i gospodarka" - dodał.
 
Ponad 130 mld zł na zakupy i modernizację sprzętu wojskowego przewiduje przedstawiony przez MON plan modernizacji technicznej sił zbrojnych na lata 2013-22. Zakłada on jak największy udział w tym procesie polskiego przemysłu.
 
Kaczyński mówił też o obecności sił NATO w Polsce. "Dobrze, żeby w Polsce były bazy NATO, ale do tego droga pewnie dość daleka" - zaznaczył.
 
"Ci, którzy mają armię bardzo słabą, albo w ogóle jej nie mają, są zawsze narażeni na niebezpieczeństwo, nawet jak są różnego rodzaju sojusze. Słabi sojuszników tak naprawdę nie mają. Żeby mieć sojuszników, trzeba umieć bronić się samemu. My o tym pamiętamy i mówimy od wielu lat" - powiedział Kaczyński.
 
"Dobry czas, kiedy zagrożeń militarnych nie było, jest już za nami. Może wróci, ale zanim wróci, musimy przetrwać gorszy czas i musimy umacniać nasze siły zbrojne" - mówił.
(PAP)