Komorowski nadal jest prezydentem... w książce. Błąd w podręczniku dla podstawówek

Bronisław Komorowski nadal prezydentem Polski... w podręczniku dla czwartoklasistów. - Ten błąd zapewne wynikał z domniemania autorów, że pewnie takim wynikiem zakończą się wybory prezydenckie, no zaskoczenie spotkało nie tylko autorów podręcznika ale także wielu Polaków - powiedział historyk Jan Żaryn.
 
Przez 3 lata uczniowie będą edukowani nieaktualnymi informacjami. Nie będzie ani erraty, ani wycofywania podręczników. - Polityka to nie zjawisko, które miałoby funkcjonować w szkole, szkola jest apolityczna i tak ryzykowne stwierdzenia zawarte w podręcznikach powinny nie mieć miejsca - powiedział Tomasz Ziewiec, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr. 25 w Warszawie. 
 
Podręcznik Ministerstwa Edukacji Narodowej został zatwierdzony w marcu tego roku. W wydrukowanych już podręcznikach do Historii widnieje informacja, że Bronisław Komorowski jest obecnie urzędującym prezydentem. Ministerstwo tłumaczenie błędu uczniom, pozostawia nauczycielom historii. - W Polsce zmienia się prezydent, zmienia się premier, w tej chwili mogę apelować do nauczycieli historii, żeby przypominali kiedy będzie lekcja poświęcona prezydentowi, że prezydent nam się zmienił i jest nim w tej chwili Andrzej Duda - powiedziała minister edukacji, Joanna Kluzik-Rostkowska.
 
Przy tak dynamicznie zmieniającej się sytuacji politycznej w naszym kraju, drukowanie informacji o urzędującej głowie państwa na 3 lata w przód jest dość ryzykowne. - Można w sposób nawet niezamierzony wpłynąć na kształt edukacji - dodał Żaryn.
 
Zdaniem nauczycieli wątek prezydencki w podręczniku, w ogóle można było pominąć. Właściciele księgarni przyznają, że w książkach błędy się zdarzają. Jednak częściej sa to jedynie tzw. "literówki" niż poważne błędy merytoryczne.