Niemcy: maleje poparcie dla partii Angeli Merkel

Niemcy: maleje poparcie dla partii Angeli Merkel
fot. PAP/EPA

Gazeta powołała się na sondaż, przeprowadzony na jej zlecenie przez instytut badania opinii publicznej INSA w dniach od 9 do 12 października. W porównaniu z sondażem o tydzień wcześniejszym wynik CDU/CSU jest gorszy o jeden punkt procentowy. W ostatnich wyborach do niemieckiego parlamentu blok ten zdobył 41,5 proc. głosów.

 

"Poprzez swą politykę w sprawie uchodźców pani kanclerz traci zaufanie. Utrata zaufania przez panią kanclerz osłabia chadecję" - powiedział "Bildowi" szef INSA Hermann Bunkert.

 

Według tego samego sondażu na Socjaldemokratyczną Partię Niemiec (SPD) gotowych jest obecnie głosować 24,5 proc. ankietowanych, na Zielonych 10 proc., a na eurosceptyczną Alternatywę dla Niemiec (AfD) 6,5 proc. Oznacza to, że w ciągu ubiegłego tygodnia poparcie dla każdego z tych ugrupowań zwiększyło się o pół punktu procentowego. Wynik postkomunistycznej

 

Lewicy pogorszył się o jeden punkt procentowy, do 9 proc., a poparcie dla liberalnej Partii Wolnych Demokratów (FDP) pozostaje na niezmienionym poziomie 5 proc.

 

Najnowszy sondaż INSA przeprowadzono wśród 2190 respondentów w wieku wyborczym.

 

(PAP)