Australia: Władze zaniepokojone radykalizacją coraz młodszych osób. Podejrzany nawet 12-latek

Australia: Władze zaniepokojone radykalizacją coraz młodszych osób. Podejrzany nawet 12-latek
Premier Malcolm Turnbull podkreślił, że "radykalizacja i ekstremizm mogą dotyczyć już najmłodszych", o czym przypomina popełnione dwa tygodnie temu przez 15-latka zabójstwo księgowego zatrudnionego na komisariacie policji w Sydney. Napastnik, który urodził się w Iranie i ma pochodzenie irackie oraz kurdyjskie, według służb uległ radykalizacji; kiedy dokonywał zabójstwa wykrzykiwał hasła religijne, zginął w czasie wymiany ognia z policją.
 
Turnball wypowiadał się w Canberze na spotkaniu najważniejszych funkcjonariuszy policji i australijskiego wywiadu.
 
Policja powiadomiła, że wśród obserwowanych przez służby jest 12-letni chłopiec, którego nazwisko pojawiło się w marcu w aktach sądowych dotyczących podejrzeń o działalność terrorystyczną. Inne osoby figurujące w tych dokumentach są podejrzane w sprawie zabójstwa policyjnego księgowego - podały media.
 
Komendant główny australijskiej policji Andrew Colvin zwrócił uwagę, że jeśli chodzi o radykalizację coraz młodszych ludzi sytuacja się pogarsza, podczas gdy "liczba osób, które budzą zaniepokojenie z powodu działań za granicą, najwyraźniej osiągnęła stały poziom".
 
We wtorek Australia ogłosiła zaostrzenie prawa antyterrorystycznego; przewiduje ono m.in. obniżenie do 14 lat wieku, w którym podejrzany może podlegać kontroli sądowej.
 
Od września 2014 roku w Australii obowiązuje podniesiony poziom zagrożenia terrorystycznego. Władze obawiają się szczególnie możliwości ataku ze strony tzw. samotnych wilków, inspirujących się np. ideologią Państwa Islamskiego.
(PAP)