OBWE: W Donbasie jest broń, która miała być wycofana

OBWE: W Donbasie jest broń, która miała być wycofana
fot.PAP/EPA
Sztab poinformował w czwartek, że zarówno siły ukraińskie, jak i separatyści, przystąpili do wycofywania moździerzy. „Proces wycofywania moździerzy o kalibrze poniżej 100 mm prowadzony jest synchronicznie wraz z wycofywaniem tych systemów przez bojowników i pod kontrolą OBWE” – powiedział agencji Interfax-Ukraina rzecznik sztabu Władysław Sełezniow.
 
Rzecznik specjalnej misji monitoringowej OBWE Michael Bociurkiw oświadczył tymczasem, że jej obserwatorzy widzieli na linii rozgraniczenia uzbrojenie, które zgodnie z mińskimi ustaleniami, powinno było być wyprowadzone na odległość 15 km z obu stron konfliktu. „Wciąż pozostaje ono na linii rozgraniczenia z jednej i z drugiej strony” – podkreślił.
 
Według relacji Bociurkiwa 5 i 8 października po stronie ukraińskiej widziano stanowisko ze sterowanymi rakietami przeciwczołgowymi, a 9 i 10 października odnotowano siedem, a następnie 23 czołgi na terytoriach kontrolowanych przez tzw. Doniecką Republikę Ludową (DRL).
 
„Uzbrojenie nie znajduje się ponadto w miejscach, w którym miało być przechowywane. Stykamy się także z problemami ze swobodą poruszania się obserwatorów misji w Donbasie. Uzbrojeni przedstawiciele DRL nie pozwolili nam na skontrolowanie miejsc, do których wycofywany jest sprzęt. Na terytorium kontrolowanym przez Kijów dostępu do takich miejsc odmówiono nam dwukrotnie” – przekazał.
 
OBWE nie ma także dostępu do wszystkich odcinków granicy ukraińsko-rosyjskiej. Dotyczy to przede wszystkim obwodu donieckiego – poinformował Bociurkiw.
 
„Zwracaliśmy się z wnioskami, w których prosiliśmy o zezwolenie na skontrolowanie odcinka granicy, podlegającego DRL, ale spotkaliśmy się z odmową. Zdarzało się to wielokrotnie. Długość granicy ukraińsko-rosyjskiej (w obwodach donieckim i ługańskim – PAP) wynosi ponad 400 kilometrów i różne grupy mogą ją przekraczać w jakimkolwiek miejscu. Na terytoriach kontrolowanych przez Ługańską Republikę Ludową dostęp do granicy mamy” – oświadczył rzecznik misji OBWE.
 
W konflikcie z prorosyjskimi separatystami od 1 września obowiązuje zawieszenie broni. W pierwszych dniach października siły rządowe i ich przeciwnicy rozpoczęli wycofywanie z linii walk w obwodzie ługańskim uzbrojenia o kalibrze poniżej 100 mm. W następnej kolejności broń zacznie być wycofywana w obwodzie donieckim. Celem tych działań jest utworzenie w Donbasie 30-kilometrowej strefy buforowej.
(PAP)