Szwedzcy Demokraci zniechęcają uchodźców do przyjazdu - pokazują zimę

Szwedzcy Demokraci zniechęcają uchodźców do przyjazdu - pokazują zimę
PAP/EPA

Reklamy skierowane są do imigrantów przebywających w Turcji, Jordanii oraz Libanie. "Chcemy dać sygnał, że Szwecja nowo przybyłym nie jest w stanie zapewnić godziwych warunków" - powiedziała posłanka SD Paula Bieler.

 

Innym zaprezentowanym przez partię pomysłem jest zorganizowanie w Szwecji referendum, w którym obywatele mieliby wypowiedzieć się, czy zgadzają się na ograniczenie liczby imigrantów.

 

Liberalna polityka migracyjna mniejszościowego rządu premiera Stefana Loefvena z Partii Socjaldemokratycznej sprawiła, że Szwecja jest postrzegana jako wyjątkowo atrakcyjny kraj. W tym roku przyjęto rekordową liczbę 90 tys. wniosków o azyl. Według prognoz w 2015 roku do Szwecji może przybyć nawet 150 tys. imigrantów. Jak podał na początku października urząd ds. migracji Migrationsverket zaczyna brakować miejsc noclegowych. Uchodźcy tymczasowo lokowani są w namiotach, halach sportowych, jednostkach wojskowych czy więzieniach.

 

O zaostrzeniu polityki imigracyjnej zaczynają mówić także inne partie opozycyjne. Konserwatywna Umiarkowana Partia Koalicyjna domaga się ograniczenia przyznawania zezwoleń na pobyt stały, zastępując je tymczasowymi.

 

Po wyborach w 2014 roku Szwedzcy Demokraci stali się trzecią siłą w szwedzkim parlamencie. W ostatnich sondażach partia ta zdobywa rekordowe poparcie 24 proc., wyprzedzając socjaldemokratów premiera Loefvena.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)