Czworo Palestyńczyków zastrzelonych po atakach na Izraelczyków

Czworo Palestyńczyków zastrzelonych po atakach na Izraelczyków
EPA/ABED AL HASHLAMOUN

Do ataków Palestyńczyków dochodzi niemal codziennie - informuje BBC i przypomina, że w ich następstwie zginęło siedmiu Izraelczyków, a wielu zostało rannych.

 

W centrum Hebronu 18-letni Palestyńczyk próbował w sobotę zaatakować nożem izraelskiego przechodnia. Według armii izraelskiej zaatakowany zastrzelił napastnika próbując się bronić. W chwilę później nastoletnia Palestynka zaatakowała nożem funkcjonariuszkę izraelskiej straży granicznej w Hebronie, ta odpowiedziała strzałami, zabijając napastniczkę - podała policja izraelska.

 

Ponadto, według portalu Ynetnews, również w sobotę Palestyńczyk w Jerozolimie Wschodniej próbował zaatakować nożem funkcjonariuszy izraelskich sił bezpieczeństwa. Odpowiedzieli oni strzałami; mężczyzna zginął.

 

Wieczorem funkcjonariusz izraelskiej policji zastrzelił Palestyńczyka, który próbował go zasztyletować w punkcie kontrolnym między Jerozolimą a Zachodnim Brzegiem.

 

W sobotę dochodziło też do sporadycznych starć między Palestyńczykami a izraelskimi siłami bezpieczeństwa w Jerozolimie Wschodniej i na Zachodnim Brzegu.

 

Od początku października narasta przemoc w Jerozolimie i na terytoriach Autonomii Palestyńskiej. W wyniku ataków palestyńskich nożowników, a także zamachów bombowych w Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu śmierć poniosło już ponad 40 osób, w większości Palestyńczyków.

 

Czynnikiem inicjującym ten wzrost napięć była kolejna odsłona sporu o dostęp wyznawców islamu i judaizmu do obiektów sakralnych na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie.

 

(PAP)