Chińczycy próbowali zhakować siedem amerykańskich firm

Chińczycy próbowali zhakować siedem amerykańskich firm
Poinformowała o tym w poniedziałek prominentna firma amerykańska CrowderStrike Inc. zajmująca się bezpieczeństwem w sieci, na którą powołuje się agencja Reutera.
 
CrowderStrike podała, że oprogramowanie, które umieściła w komputerach pięciu amerykańskich firm technologicznych oraz dwóch firm farmaceutycznych, wykryło i odrzuciło ataki rozpoczęte 26 września. Według współzałożyciela CrowdStrike Dmitrija Alperowicza hakerzy byli związani z chińskim rządem.
 
"Wydaje się, że zasadnicze korzyści tego wtargnięcia miały na celu raczej umożliwienie kradzieży własności intelektualnej i tajemnic handlowych, niż zebranie tradycyjnych informacji wywiadowczych związanych z bezpieczeństwem narodowym" - poinformował Alperowicz na swoim blogu.
 
25 września prezydent USA Barack Obama ogłosił, że on i chiński przywódca Xi Jinping porozumieli się w kwestii współpracy w celu ograniczenia hakerskich kradzieży własności intelektualnej i tajemnic biznesowych.
 
Przywódcy ustalili, że podejmą nowe działania w celu przeciwdziałania szpiegostwu cybernetycznemu. Oba kraje nie będą prowadzić, ani też świadomie wspierać hakerskich kradzieży własności intelektualnej - głosi wspólne oświadczenie Obamy i Xi. Jak przekazał Biały Dom, porozumienie dotyczy tajemnic handlowych i innych poufnych informacji biznesowych, gdzie celem jest zapewnienie konkurencyjnej przewagi firm i sektora komercyjnego danego kraju.
 
Zarówno Chiny, jak i USA zapewniają, że nie dopuszczają się hakerskich kradzieży własności intelektualnej, jednak na tym tle są między nimi głębokie podziały. Temat cyberbezpieczeństwa, w tym kradzieży tajemnic przemysłowych i własności intelektualnej, jest dla Waszyngtonu kluczowy. W ujawnionym w lipcu wielkim ataku na federalną bazę danych amerykańskich urzędników, już wcześniej uważanym na największy w historii USA, wykradziono 5,6 mln odcisków palców. Amerykański wywiad uznał, że atak został przeprowadzony z Chin, ale nie jest jasne, przez jaką dokładnie grupę czy organizację.
 
Firma CrowdStrike zbiera informacje wywiadowcze o działalności grup hakerskich na świecie i sprzedaje oprogramowanie do udaremniania takich ataków.
(PAP)