Większość Rosjan uznaje aneksję Krymu za nieodwracalną

Większość Rosjan uznaje aneksję Krymu za nieodwracalną
EPA/ALEXANDER ZEMLIANICHENKO

83 proc. ankietowanych wyraziło negatywny stosunek do pomysłu zwrócenia Krymu: 25 proc. "raczej negatywny", a 58 proc. "zdecydowanie negatywny". Zaledwie 8 proc. byłoby gotowych oddać półwysep Ukrainie.

 

Przed rokiem odsetek odpowiedzi negatywnych wynosił 79 proc. Zwolennicy przywrócenia jurysdykcji ukraińskiej na Krymie stanowili 14 proc. wśród ankietowanych.

 

"Aneksja półwyspu w jakimś sensie uprawomocniła się w opinii społecznej. Wskazuje na to wyraźny wzrost liczby ankietowanych, którzy uznali ideę ponownego oddania Krymu za absurdalną" – zauważa cytowana przez gazetę Karina Pipija z Centrum Lewady.

 

Zdaniem socjolożki wyniki ankiety wskazują, że "niezależnie od spadku zainteresowania wydarzeniami na Ukrainie, jakiekolwiek ustępstwo czy korekta byłaby postrzegana jako porażka w rywalizacji z Zachodem".

 

Równie wysoki jest odsetek tych, którzy uważają, że Gazprom nie powinien oferować Kijowowi zniżki na gaz ziemny. 75 proc. ankietowanych jest temu zdecydowanie przeciwnych. 21 proc. byłoby skłonnych zaaprobować preferencje dla Ukrainy, a 4 proc. wstrzymało się od odpowiedzi na to pytanie.

 

"Wynika to z niezmiennie negatywnego stosunku Rosjan do obecnych władz w Kijowie" – wyjaśnia socjolożka. "Nasze wcześniejsze badania ujawniły, że 87 proc. ankietowanych kwestionuje legalność ukraińskich władz. Trudno się dziwić, że nasze społeczeństwo nie rozumie, dlaczego Ukraina miałaby korzystać ze zniżek, jeśli polityka Kijowa wobec Moskwy jest oceniana jako zdecydowanie antyrosyjska" – zauważa.

 

Przeprowadzone przez centrum Lewady badanie ujawniło też, że społeczeństwo rosyjskie nadal jest gotowe wspierać samozwańcze republiki ludowe - doniecką i ługańską. 72 proc. ankietowanych udzieliło odpowiedzi twierdzącej na pytanie: "Czy uważa Pan/Pani, że Rosja powinna spełnić oczekiwania Zachodu i wstrzymać wszelką pomoc dla Donbasu?" 20 proc. ankietowanych sądzi, że należy zaprzestać wspierania separatystów z Donbasu.

 

Przed rokiem odsetek zwolenników pomocy tzw. republikom ludowym było nieco mniej. Stanowili 68 proc. ankietowanych, przeciwnicy nie przekraczali 16 proc.

 

Badanie przeprowadzono w dniach 2-5 października na reprezentatywnej grupie 800 osób ze 134 miejscowości w 46 regionach Federacji Rosyjskiej.

 

(PAP)