Poroszenko: w listopadzie dostawa radarów z USA

Poroszenko: w listopadzie dostawa radarów z USA

Poroszenko powiedział, że decyzja o dostawach amerykańskich radarów dla Ukrainy zapadła po jego spotkaniu z prezydentem USA Barackiem Obamą pod koniec września, podczas obrad Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.

 

„Jestem dumny, że po moim spotkaniu z Barackiem Obamą (zapadła decyzja, że) już w połowie listopada otrzymamy specjalne przeciwartyleryjskie stacje dalekiego zasięgu, za pomocą których z odległości dziesiątek kilometrów od frontu będziemy mogli identyfikować miejsca, z których przeciwnik otwiera do nas ogień” – mówił prezydent podczas wizyty w Iwano-Frankiwsku na zachodniej Ukrainie.

 

Poroszenko powtórzył, że Ukrainie udało się powstrzymać konflikt z separatystami na wschodzie kraju, a dzięki rozejmowi nie giną już żołnierze. „Udowodniliśmy, że Ukraina jest jedynym narodem w Europie, który potrafi dać po zębach Rosji. Popiera nas w tym cała Europa i świat” – oświadczył szef państwa.

 

Zawieszenie broni w walkach między wspieranymi przez Moskwę separatystami a siłami rządowymi trwa od początku września. W pierwszych dniach listopada z linii rozgraniczenia w Donbasie obie strony konfliktu zaczęły wycofywać czołgi, artylerię o kalibrze do 100 mm oraz moździerze o kalibrze poniżej 120 mm.

 

Proces wycofywania uzbrojenia ma zająć 41 dni. Ma być ono odprowadzone na odległość 15 kilometrów od zajmowanych dotychczas pozycji, tak by w Donbasie powstała 30-kilometrowa strefa buforowa.

 

(PAP)