Ławrow: wsparcie dla Syrii bez udziału Iranu nie ma perspektyw

Ławrow: wsparcie dla Syrii bez udziału Iranu nie ma perspektyw
PAP/EPA

"Godząc się na ten format powiedzieliśmy kolejny raz, że jesteśmy przekonani, że nie dają perspektyw próby utworzenia takiego zewnętrznego kręgu wsparcia dla uregulowania w Syrii bez udziału Iranu i, oczywiście, jesteśmy też przekonani, że w obecnych okolicznościach ważne jest włączenie do tej grupy także Egiptu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Jordanii" - powiedział Ławrow w wywiadzie dla telewizji Rossija 1.

 

Zaznaczył, że "niektóre z tych państw mogą być reprezentowane przez swych ministrów w Wiedniu w piątek, lecz już na równoległych spotkaniach".

 

"Wyrazili chęć skontaktowania się z nami. Jesteśmy do tego gotowi" - powiedział szef rosyjskiego MSZ.

W piątek w Wiedniu ma dojść do spotkania w sprawie Syrii Ławrowa z Kerrym, a także z szefami MSZ Arabii Saudyjskiej i Turcji.

Rzecznik Departamentu Stanu John Kirby wyraził nadzieję, że rozmowa ze stroną rosyjską w Wiedniu na temat Syrii będzie produktywna.

 

Z kolei minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej Adil ad-Dżubeir oświadczył w czwartek, że w celu wyeliminowania Państwa Islamskiego (IS) prezydent Syrii Baszar el-Asad musi zostać odsunięty od władzy.

 

Zdaniem Dżubeira, który wypowiadał się dla kanału tv Al-Arabija w Wiedniu po rozmowach z szefem dyplomacji Austrii, to Asad jest magnesem, który przyciąga bojowników z całego świata do walki po stronie IS przeciw reżimowi w Syrii.

 

"Omawialiśmy sytuację w Syrii i to, jak znaleźć pokojowe rozwiązanie konfliktu, które zagwarantowałoby przyszłość temu krajowi i prowadziłoby do okresu przejściowego, w którym nie byłoby Asada" - powiedział szef saudyjskiej dyplomacji.

 

Oświadczył też, że rosyjskie operacje w Syrii tylko rozniecają wojnę w tym kraju, którą może zakończyć jedynie bezwarunkowe odejście Asada. Dodał, że Arabia Saudyjska przekazała to Rosji.(PAP)