Ukraina. OBWE: porozumienie o wycofaniu uzbrojenia jest naruszane

Ukraina. OBWE: porozumienie o wycofaniu uzbrojenia jest naruszane
„Do złamania porozumienia doszło w Soncewe (na południe od Doniecka), które znajduje się pod kontrolą DRL (Donieckiej Republiki Ludowej). Nasz dron sfilmował tam osiem nowych czołgów. Zauważyliśmy także obecność sprzętu w Perwomajsku (na północny-wschód od Mariupola). Obecność uzbrojenia wykorzystywanego czy to dla szkoleń, czy w innych celach, rodzi napięcie” – powiedział.
 
Hug zwrócił uwagę, że w wielu miejscach, do których wycofano wcześniej przewidziany porozumieniami sprzęt, znowu go nie ma. „Nie ma go zarówno po stronie ukraińskiej, jak i po stronie DRL” – podkreślił.
 
Przedstawiciel operacji przeciwko prorosyjskim bojownikom Andrij Łysenko poinformował tymczasem, że w ciągu ostatniej doby strona ukraińska nie poniosła strat w ludziach, jednak w strefie konfliktu doszło do kilku prowokacji ze strony separatystów.
 
„Wczoraj (w czwartek) odnotowano pięć przypadków naruszenia rozejmu ze strony nielegalnych ugrupowań zbrojnych. Wieczorem przeciwnik użył broni strzeleckiej i wyrzutników granatów na zachodnich krańcach Doniecka” – powiedział Łysenko na konferencji prasowej w Kijowie. Oficer po raz kolejny zapewnił, że w razie zaostrzenia sytuacji armia gotowa jest powrócić na pozycje, które zajmowała wcześniej.
 
W czwartek siły zbrojne Ukrainy poinformowały o wycofaniu czołgów ze wszystkich odcinków w strefie konfliktu z bojownikami w Donbasie. Kolejnym krokiem ma być wycofanie artylerii o kalibrze poniżej 100 mm.
 
Armia Ukrainy rozpoczęła wycofywanie uzbrojenia z linii rozgraniczenia w obwodzie donieckim we wtorek. Jest to już drugi etap tego procesu; w sobotę siły rządowe informowały o zakończeniu pierwszego etapu wycofywania sprzętu wojskowego w obwodzie ługańskim.
 
W konflikcie w Donbasie od 1 września obowiązuje zawieszenie broni. Pod koniec września w Mińsku zawarto porozumienie o wycofaniu z linii walk czołgów i broni o kalibrze poniżej 100 mm. Cały proces wycofywania uzbrojenia i tworzenia strefy buforowej w Donbasie zajmie w sumie 41 dni.
(PAP)