PKW: Wybory spokojne, oficjalne wyniki we wtorek, frekwencja powyżej 50 proc

PKW: Wybory spokojne, oficjalne wyniki we wtorek, frekwencja powyżej 50 proc
Takie informacje przekazał dziennikarzom w niedzielę na konferencji prasowej po zamknięciu lokali wyborczych wiceszef PKW Sylwester Marciniak. Sędzia ocenił, że wybory przebiegły w spokojnej atmosferze. „Jakichś znaczących incydentów, które by wpłynęły na wynik głosowania nie stwierdzono” - powiedział.
 
„We wtorek powinny być ogłoszone oficjalne wyniki głosowania, łącznie z podziałem mandatów” – powiedział.
 
Zaznaczył, że kolejne informacje PKW przekaże w poniedziałek ok. godz. 18. „PKW po otrzymaniu drogą informatyczną informacji o wynikach głosowania od okręgowych komisji wyborczych poda wstępne wyniki głosowania, tzn. które komitety wyborcze uzyskały 5 proc. głosów, a koalicja - 8 proc.” – powiedział.
 
Marciniak oficjalnie potwierdził, że o godz. 21 zakończyło się głosowanie w komisjach wyborczych. „Do PKW nie dotarła ani jedna uchwała obwodowej komisji wyborczej o przedłużeniu głosowania, zatem cisza wyborcza zakończyła się o godz. 21” – powiedział. Sędzia zaznaczył, że po godzinie 21 głosy mogli oddać jedynie ci wyborcy, którzy przybyli do lokalu wyborczego przed godziną zakończenia głosowania.
 
Sędzia pytany o system informatyczny PKW, ocenił, że działa sprawnie. Przypomniał, że w niedzielę był skutecznie wykorzystywany dwukrotnie, przy podawaniu frekwencji. „Mamy nadzieję, że będzie się również spisywał w zakresie przekazywania danych z okręgowych komisji wyborczych i tak samo jeśli chodzi o sprawdzenie poprawności, czyli arytmetyki protokołów z obwodowych komisji wyborczych” – ocenił. „Nie mamy żadnych sygnałów, żeby były problemy” – dodał.
 
Według sondażu Ipsos dla TVP1, TVN24 i PolsatNews wybory wygrało PiS (39,1 proc. poparcia i 242 mandaty pozwalające na samodzielne rządzenie); PO dostała 23,4 proc. głosów. Do Sejmu weszłyby jeszcze: Kukiz'15 - 9 proc., Nowoczesna - 7,1 proc. i PSL - 5,2 proc. Frekwencja wyniosła 51,6 proc.
(PAP)