Łódź: Rozpoczął się proces ws. zabójstwa rowerzysty w Pabianicach

Łódź: Rozpoczął się proces ws. zabójstwa rowerzysty w Pabianicach
Oskarżonemu grozi dożywocie. Obok niego na ławie oskarżonych zasiadło jeszcze dwóch mężczyzn w wieku 20 i 28 lat, którym prokuratura zarzuca usiłowanie pobicia rowerzysty. Śledczy przyjęli, że ich występek miał charakter chuligański. Grozi im do trzech lat więzienia.
 
Tragedia rozegrała się w grudniu ub. roku i była efektem konfliktu na drodze pomiędzy rowerzystą i 20-letnim kierowcą samochodu renault. Jak ustalono, kierowca zawracał w niedozwolonym miejscu, a rowerzysta zwrócił mu uwagę. Później do auta wsiedli dwaj pozostali oskarżeni, a konflikt - jak wynika z relacji świadków - przybierał na sile; jadący autem mężczyźni gonili rowerzystę i krzyczeli "jeszcze się z tobą policzymy, jeszcze cię dopadniemy".
 
Kiedy 31-latek skręcił w jedną z najbardziej ruchliwych ulic w Pabianicach, samochód pojechał za nim, wyprzedził go i zatrzymał się. Wówczas - według prokuratury - wybiegli z niego dwaj mężczyźni. 28-latek próbował złapać rowerzystę, a kiedy to się nie udało, do cyklisty dobiegł 25-latek i uderzył go w głowę.
 
Uderzenie było tak silne, że 31-latek stracił panowanie nad rowerem i głową uderzył w nadjeżdżający z przeciwnej strony autobus. Siła uderzenia był tak duża, że stłukł głową boczną szybę, a następnie upadł na jezdnię. Kierowca autobusu zatrzymał pojazd - niestety było zbyt późno, żeby uratować 31-latka. W wyniku bardzo rozległych urazów głowy mężczyzna zginął na miejscu.
 
Wszyscy oskarżeni uciekli z miejsca tragedii. Następnego dnia na policję zgłosił się 20-letni kierowca auta. Dwaj pozostali oskarżeni ukrywali się; zgłosili się dopiero trzy dni po zdarzeniu.
 
Zdaniem prokuratury, 25-letni mieszkaniec Pabianic, który uderzył rowerzystę, widział nadjeżdżający autobus i miał świadomość, że jego działanie może doprowadzić do śmierci 31-latka. Usłyszał zarzut zabójstwa z zamiarem ewentualnym. (PAP)