ONZ: w Syrii od początku miesiąca 120 tys. uchodźców wewnętrznych

ONZ: w Syrii od początku miesiąca 120 tys. uchodźców wewnętrznych
EPA/MOHAMMED BADRA

Tylko w ostatnim tygodniu takich przesiedleńców było 50 tys. - powiedziała AFP rzeczniczka OCHA w Genewie, Vanessa Huguenin.

 

Z informacji ONZ wynika, że większość uchodźców pozostała w swoich prowincjach w pobliżu miejsca zamieszkania. Część z nich jednak przemieściła się w okolice granicy z Turcją.

 

"Ludzie potrzebują namiotów, podstawowych artykułów gospodarstwa domowego, pożywienia, wody i urządzeń sanitarnych" - powiedziała rzeczniczka, dodając, że szereg obecnych na miejscu organizacji humanitarnych zwiększa pomoc udzielaną potrzebującym, rozdając np. ciepłe posiłki.

 

Od początku rewolty przeciwko reżimowi Baszara el-Asada przed czterema laty wojna domowa w Syrii pochłonęła ponad 250 tys. ofiar śmiertelnych, w tym ok 75 tys. cywilów - wynika z zestawienia Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka. Los ok. 30 tys. osób jest nieznany.

 

Około czterech milionów Syryjczyków uciekło za granicę w poszukiwaniu schronienia przed wojną i prześladowaniami; miliony innych porzuciły swoje miejsca zamieszkania i przemieściły się w obrębie kraju.

 

(PAP)