Orbanizacja Polski? Zagraniczne media komentują wybory

New York Times pisze że po prawie 10 latach Prawo i Sprawiedliwość wraca z hukiem do władzy. Nowojorski dziennik podkreśla że wyniki obrazują przyłączenie się Polski do regionalnych sąsiadów, którzy już wcześniej "przesunęli się na prawo."

 

Dziennik zauważa, że nasz kraj "jest zarówno największym, jak i najbardziej ekonomicznie żywotnym krajem w Europie Wschodniej i w ostatnich latach wyrosła na regionalnego lidera". Mimo to - analizuje dalej "NYT" - okazało się, że rozczarowani wyborcy są "coraz bardziej zmęczeni słuchaniem o kwitnącej gospodarce"

 

Francuska telewizja France24 bliżej przygląda się twórcom sukcesu PiS. Córka górnika czyli Beata Szydło i Jarosław Kaczyński jako mistrz politycznych intryg.

 

Wysłanniczka Włoskiej "La Stampy" pisze z Warszawy o zwycięstwie "partii ultranacjonalistycznej, populistycznej i eurosceptycznej" i o "zwrocie na prawo".

 

Według włoskiej dziennikarki duża część polskiego elektoratu, która po ośmiu latach "miała dosyć" rządów Platformy Obywatelskiej zarzucała jej, że "nie rozdzieliła między obywateli korzyści z boomu gospodarczego".