Silne trzęsienie ziemi w Azji, ponad 100 ofiar w Pakistanie

Silne trzęsienie ziemi w Azji, ponad 100 ofiar w Pakistanie
EPA/BASIT GILANI

Są obawy, że ostateczna liczba ofiar okaże się znacznie większa. Trzęsienie ziemi miało magnitudę 7,5 - poinformowała amerykańska służba sejsmologiczna USGS (wcześniej podawano wartość 7,6). Epicentrum znajdowało się w Afganistanie, ok. 80 km na południowy wschód od Fajzabadu, w trudno dostępnym regionie w Hindukuszu, a hipocentrum (ognisko wstrząsów) - na głębokości prawie 200 km.

 

Według najnowszych danych najwięcej ofiar jest w pakistańskiej prowincji Chajber Pasztunchwa (dawna Północno-Zachodnia Prowincja Pograniczna) i na Terytoriach Plemiennych Administrowanych Federalnie. Docierają stamtąd informacje o zawalonych domach, panice, osunięciach się ziemi.

 

Premier Pakistanu Nawaz Sharif wezwał służby do wykorzystania wszelkich dostępnych środków, by przyjść z pomocą poszkodowanym.

 

W Afganistanie liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia wzrosła do co najmniej 24. 12 uczennic zginęło w prowincji Tachar, gdzie w jednej ze szkół wybuchła panika. Ponad 30 dziewcząt odniosło obrażenia; zawieziono je do szpitala w Talukanie.

 

W Kabulu doszło do przerw w dostawach energii elektrycznej i do awarii łączności telefonicznej. W północnych Indiach ludzie w panice wybiegali z domów. Wstrząsy były odczuwalne w Delhi i w Katmandu (Nepal). W indyjskim Kaszmirze przestała działać telefonia komórkowa.

 

W kwietniu br. trzęsienie ziemi o sile 7,8 z epicentrum w Nepalu spowodowało śmierć ok. 9 tys. ludzi. W październiku 2005 roku trzęsienie o sile 7,6 w północnym Pakistanie zabiło ok. 75 tys. ludzi.

 

(PAP)