Afganistan: talibowie przejęli kontrolę nad częścią obszarów dotkniętych trzęsieniem ziemi

Afganistan: talibowie przejęli kontrolę nad częścią obszarów dotkniętych trzęsieniem ziemi
PAP/EPA

Agencja Reutera zwraca uwagę, że ostatnie działania talibów utrudnią prowadzenie akcji ratunkowej dla lokalnej ludności po poniedziałkowym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Azję Południową.

 

Reuters podkreśla, że na zdobytych przez bojowników obszarach w prowincji Tachar nie odnotowano tylu zniszczeń, co w innych miejscach; zginęło co najmniej 15 osób, a 40 zostało rannych. Szacuje się, że w trzęsieniu zginęło blisko 400 osób w Afganistanie i Pakistanie.

 

Rzecznik policji w prowincji Tachar Abdul Halil Asir poinformował, że lokalne siły bezpieczeństwa wycofały się z dotychczas zajmowanych pozycji po ok. sześciu godzinach walk, które toczyły się w nocy z wtorku na środę. Nie podał jednak żadnych szczegółów dotyczących np. ofiar.

 

Tymczasem rzecznik talibów podkreślił w oświadczeniu, że w starciach zginęło 12 policjantów, a kilku zostało rannych. Życie straciło też dwóch bojowników. Dzień wcześniej talibowie umożliwili służbom ratunkowym i pomocowym dostarczenie pomocy ofiarom żywiołu. Jednak Reuters podkreśla, że toczące się tam walki mogą temu przeszkodzić.

 

To kolejna operacja zbrojna talibów, którą bojownicy przeprowadzili w tym roku.

 

W kwietniu br. trzęsienie ziemi o sile 7,8 z epicentrum w Nepalu spowodowało śmierć ok. 9 tys. ludzi. W październiku 2005 roku trzęsienie o sile 7,6 w północnym Pakistanie zabiło ok. 75 tys. ludzi. (PAP)