Koniec roamingu w Unii Europejskiej. Już wkrótce zadzwonimy bez dodatkowych opłat

Pieć eurocentów za minutę rozmowy i dwa za wysłanie SMS-a w krajach Unii Europejskiej. To cennnik roamingu, który zacznie obowiązywać wszystkich operatorów telefonów komórkowych od pierwszego maja przyszłego roku. Tańszy będzie także transfer danych. Megabajt nie będzie droższy niż pięć eurocentów.


To dopiero początek końca dopłat za połączenia komórkowe z zagranicy. Parlament Europejski zatwierdził decyzję o ostatecznym zniesieniu opłat roamingowych od 15 czerwca 2017 roku.

 

To także koniec pewnego rodzaju podatku od wolności podróżowania w Unii Europejskiej. Kończy się bariera dla nowych firm, małych przedsiębiorstw i wszelkiego rodzaju organizacji w dostępie do wspólnego europejskiego rynku.

 

Nowe przepisy gwarantują, że na przykład na wakacjach za granicą nie zapłacimy za rozmowę więcej niż w kraju. Operatorom sieci komórkowych została jednak możliwość nałożenia dodatkowych opłat na podstawie tak zwanej "klauzuli o uczciwym korzystaniu". Do końca przyszłego roku mają zostać ustalone limity rozmów, które nie będą obciążane dodatkowymi opłatami.