Napływ uchodźców zachwieje bezpieczeństwem Niemiec - twierdzi wysoki urzędnik federalny

Napływ uchodźców zachwieje bezpieczeństwem Niemiec - twierdzi wysoki urzędnik federalny
PAP/EPA

W wywiadzie dla najnowszego wydania tygodnika "Focus" Muench powiedział, że sytuacja w kraju "ulega zaostrzeniu". "Wzrasta liczba konfliktów między uchodźcami, a z drugiej strony radykalizują się nastroje w środowisku prawicy" - wyjaśnił szef BKA.

Jego zdaniem sytuacja jest "trudna i napięta". Rząd musi jak najszybciej uporządkować procedury przyjmowania uchodźców - zaznaczył Muench.

 

W ocenie szefa BKA liczba ataków na schroniska "dramatycznie wzrosła". Do końca października policja zanotowała 600 takich incydentów - trzykrotnie więcej niż w pierwszym półroczu zeszłego roku. Większości z nich (543) dokonano z pobudek skrajnie prawicowych. Zamachowcy dokonali 49 podpaleń i 95 przestępstw z użyciem przemocy. Kilka osób odniosło obrażenia.

 

Zdaniem Muencha nie można wykluczyć w przyszłości ofiar śmiertelnych. "Być może będziemy świadkami jeszcze bardziej dramatycznych zdarzeń" - powiedział "Focusowi".

 

Federalny Urząd Kryminalny otrzymał dotąd 100 informacji o przedostaniu się do Niemiec wraz z falą uchodźców islamskich terrorystów. W większości przypadków kontrola przez służby nie potwierdziła tych podejrzeń. Obecnie trwają procedury w 10 przypadkach dotyczących ewentualnego udziału podejrzanych w zbrodniach wojennych lub przynależności do organizacji terrorystycznych. Niemiecka policja ściga też osoby posługujące się symbolami Państwa Islamskiego i innych zakazanych ugrupowań terrorystycznych.

 

Szef BKA zwrócił ponadto uwagę na rosnącą liczbę podejmowanych przez salafitów prób pozyskiwania nowych zwolenników wśród uchodźców z Bliskiego Wschodu. Służby poszczególnych krajów związkowych zgłosiły dotąd 40 takich przypadków. Zdaniem BKA radykalne ugrupowanie islamistyczne może zyskać posłuch wśród młodych uciekinierów, którzy czują się rozczarowani życiem w Niemczech. (PAP)