USA: Adwokat Samanthy Geimer pozytywnie o wyroku sądu ws. Polańskiego

USA: Adwokat Samanthy Geimer pozytywnie o wyroku sądu ws. Polańskiego
"Wysłałem do prawników pana Polańskiego w Polsce list z gratulacjami, że udało im się zademonstrować polskiemu wymiarowi sprawiedliwości, iż ta sprawa, sprzed już 38 lat, powinna zostać zakończona" - powiedział adwokat Lawrence Silver w Los Angeles. Jego wypowiedź przekazała agencja AP.
 
Adwokat ocenił, że polski i wcześniej szwajcarski wymiar sprawiedliwości "są w stanie zrobić to, czego nie jest w stanie zrobić system sprawiedliwości w Stanach Zjednoczonych, czyli dać nam zapomnieć o tej sprawie".
 
Sąd Okręgowy w Krakowie uznał w piątek, że ekstradycja Polańskiego do USA jest niedopuszczalna. Postanowienie jest nieprawomocne, prokuratura może się od niego odwołać do sądu drugiej instancji.
 
W ustnym uzasadnieniu sędzia Dariusz Mazur podkreślił, że przed sądem w USA z Polańskim została zawarta ugoda. "W ramach tej ugody oskarżony przyznał się do jednego zarzutu, a reszta została odpuszczona" - wskazał. Zaznaczył też, że w trakcie postępowania przed sądem w USA doszło do rażącego naruszenia procedur i złamania zasady obiektywizmu i niezawisłości.
 
Adwokat Samanthy Geimer wyraził w piątek ocenę, że biorąc pod uwagę nieprawidłowości popełnione w ówczesnym postępowaniu przez biuro prokuratora okręgowego i sędziego, "sprawa ta zostanie odrzucona, jeśli kiedykolwiek ponownie zostanie otwarta".
 
W 1977 r. Polański został uznany przez sąd w Los Angeles za winnego uprawiania seksu z nieletnią. Przed ogłoszeniem wyroku opuścił Stany Zjednoczone, obawiając się, że sędzia nie dotrzyma warunków zawartej z nim ugody. Od tamtej pory jest ścigany przez amerykański wymiar sprawiedliwości.
 
Geimer zwracała się w przeszłości o umorzenie sprawy, tłumacząc, że oszczędzi to cierpień zarówno jej samej, jak i jej rodzinie. (PAP)