USA: Pierwszy cudzoziemiec w Agencji Wywiadu Obronnego

USA: Pierwszy cudzoziemiec w Agencji Wywiadu Obronnego
Mianowanie Brytyjczyka ma zapewnić "pełniejszą integrację oraz współdziałanie między wywiadem wojskowym Stanów Zjednoczonych oraz wywiadami krajów anglojęzycznych" – powiedział były wicedyrektor CIA Mark Lowenthal. "Nie ma nic nadzwyczajnego w nominacji wysokiego rangą brytyjskiego oficera do służby w Agencji Wywiadu Obronnego. Trzeba na niego spojrzeć jak na oficera kontaktowego" – skomentował.
 
Corbett będzie głównym doradcą dyrektora Agencji Wywiadu Obronnego (DIA) generała Vincenta Stewarta. Do jego obowiązków będzie należeć m.in. koordynacja działań wywiadowczych w ramach powstałej jeszcze w czasach II wojny światowej międzywywiadowczej siatki "Pięciorga oczu" (Five Eyes). Zajmuje się ona gromadzeniem, przetwarzaniem i wymianą danych wywiadowczych z pięciu krajów Wspólnoty Brytyjskiej – Australii, Kanady, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych.
 
Współpraca między wywiadami krajów anglojęzycznych była zawsze intensywna, ale nasiliła się w ostatnim dziesięcioleciu – zaznacza agencja Reutera.
 
Najlepiej układa się ona między Agencją Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) oraz Centralą Łączności Rządowej (Government Communications Headquarters, GCHQ), a zatem strukturami zajmującymi się podsłuchem i monitoringiem informacji pochodzących z rozpoznania promieniowania elektromagnetycznego, które jest wykorzystywane w telekomunikacji. Obie zyskały złą sławę, po ujawnieniu przez Edwarda Snowdena procederu kontrolowania na wielką skalę prywatnej korespondencji elektronicznej – przypomina Reuters.
 
Agencja Wywiadu Obronnego (Defense Intelligence Agency, DIA) działa w strukturze Departamentu Obrony. Została założona 1 października 1961. Zatrudnia ponad 16,5 tys. wojskowych i cywilnych pracowników na całym świecie. Jest główną instytucją organizacyjną i kierowniczą zagranicznego wywiadu wojskowego USA. Zapewnia dopływ informacji wywiadowczych dla amerykańskiego rządu i Pentagonu.
(PAP)