Turcja: wyborcze zwycięstwo partii Erdogana, jest szansa na większość

Turcja: wyborcze zwycięstwo partii Erdogana, jest szansa na większość
EPA/DENIZ TOPRAK

Wstępne cząstkowe wyniki po zliczeniu blisko połowy głosów wskazują, że na główne ugrupowanie opozycyjne, socjaldemokratyczną Partię Ludowo-Republikańską (CHP) głos oddało 20,7 proc. wyborców, a na prokurdyjską Ludową Partię Demokratyczną (HDP) i prawicową Nacjonalistyczną Partię Działania (MHP) - po 11 proc., co pozwoliło tym ugrupowaniom przekroczyć 10-procentowy próg wyborczy.

 

Reuter zastrzega, że wyniki mogą się bardzo zmienić, ponieważ nie zakończono jeszcze liczenia głosów w dużych miastach.

Proszący o anonimowość przedstawiciel AKP (islamistyczno-konserwatywna Partia Sprawiedliwości i Rozwoju) powiedział agencji, że jego ugrupowanie liczy na ostateczny wynik na poziomie 45-46 proc.

 

"Jeśli obecny trend wśród wyborców się utrzyma, jest szansa na to, że będziemy mieć rząd jednopartyjny" - ocenił z kolei inny członek tej partii.

 

W poprzednich wyborach z 7 czerwca AKP utraciła - po 13 latach - większość absolutną w parlamencie, wynoszącą co najmniej 276 na 550 mandatów. AKP uzyskała wówczas 40,9 proc. (258 mandatów), CHP - 132 mandaty (prawie 25 proc.), a MHP i HDP – po 80 mandatów, uzyskując odpowiednio nieco ponad 16 i 13 proc. głosów.

 

Prezydent Recep Tayyip Erdogan, powiązany z AKP, rozpisał niedzielne wybory, ponieważ po poprzednich nie udało się sformować koalicji rządzącej; według niektórych analityków nie chciała tego sama AKP.(PAP)