Chiny: Prezentacja nowego pasażerskiego odrzutowca C919

Chiny: Prezentacja nowego pasażerskiego odrzutowca C919
W uroczystej prezentacji w hangarze w pobliżu szanghajskiego portu lotniczego Pudong uczestniczyło około 4 tys. przedstawicieli władz i innych gości.
 
Jak poinformowała państwowa agencja prasowa Xinhua, C919 wykona pierwszy lot w przyszłym roku a po trzech latach prób w powietrzu będzie gotów do komercyjnej eksploatacji. Napęd samolotu stanowią silniki produkowane przez konsorcjum CFE International, które współtworzą amerykański General Electric i francuska Snecma. Zagraniczne firmy lub ich joint-ventures z partnerami chińskimi są także dostawcami znacznej części wyposażenia pokładowego, w tym zwłaszcza elektronicznego.
 
Standardowa wersja C919 ma przewozić 158 pasażerów na odległość do 4075 kilometrów. Według Xinhua na samolot wpłynęło już 517 zamówień od łącznie 21 klientów. Jak zaznacza jednak niemiecka agencja dpa, chińscy eksperci z dziedziny lotnictwa wskazują, iż często chodzi tu tylko o opcje.
 
Program C919 jest wyraźnie opóźniony, gdyż pierwotne plany zakładały pierwszy lot w 2014 roku i wejście do służby w roku 2016. (PAP)