USA: Nastolatki wpatrzone w ekran przez ponad 6 i pół godz. dziennie

USA: Nastolatki wpatrzone w ekran przez ponad 6 i pół godz. dziennie
Organizacja Common Sense Media podała, że przeciętny nastolatek spędza dziennie średnio 2 godz. 38 minut na oglądaniu programów i filmów w telewizji albo na DVD, 1 godz. 21 min. na grach wideo oraz 1 godz. 11 minut na portalach społecznościowych.
 
W przedziale wiekowym 8-12 lat ten czas spędzony przed ekranami urządzeń elektronicznych wynosi 4 godziny i 36 minut dziennie. Średnio 2 godz. 26 min. z tego amerykańskie dzieci poświęcają na telewizję i filmy, 1 godz. 19 minut na gry wideo i 51 minut na portale społecznościowe.
 
Autorzy badania podkreślają, że dzieci i nastolatkowie mogą spędzać czas przed ekranem telewizora, komputera czy telefonu, jednocześnie poświęcając czas innej czynności, od sportu po sprzątanie pokoju. Mogą też korzystać z kilku mediów jednocześnie, na przykład oglądać film i w tym samym czasie rozmawiać z kolegą na internetowym czacie.
 
Wśród 56 proc. nastolatków grających w gry wideo średnia długość oddawania się tej rozrywce wynosi jednorazowo 2 godz. 25 min. Wśród 58 proc. korzystających z portali społecznościowych średni spędzony tam czas wynosi 2 godz. 4 minuty.
 
W tej samej ankiecie zbadano czytelnictwo książek. 79 proc. nastolatków przyznało, że nie czyta książek ponad to, co jest zadane w szkole. 3 proc. sięga po gazety, 5 proc. zaś - po tygodniki i miesięczniki.
 
Sondaż zrealizowano w USA w lutym i marcu na reprezentatywnej próbie 2658 osób w wieku od 8 do 18 lat.
(PAP)