Chile: Trzęsienie ziemi o sile 6,8 w skali Richtera

Chile: Trzęsienie ziemi o sile 6,8 w skali Richtera
Epicentrum wstrząsów znajdowało się około 100 km na południe od portu Coquimbo, na głębokości 36 km. Trzęsienie ziemi nastąpiło o godzinie 4.30 czasu lokalnego (8.30 w Polsce) i obudziło mieszkańców stołecznego Santiago, położonego ok. 400 km na południe od Coquimbo.
 
Chilijska marynarka wojenna najpierw wydała ostrzeżenie przed niewielkim tsunami dla pobliskiego obszaru wybrzeża, ale później je odwołała - podaje agencja Reutera. Na portalach społecznościach pojawiły się informacje o przerwach w dostawach prądu w rejonie trzęsienia ziemi. Służby do spraw nadzwyczajnych oceniają, czy doszło do jakichś zniszczeń i strat.
 
Chile położone jest w rejonie aktywnym sejsmicznie i co pewien czas występują tam trzęsienia ziemi. Wstrząsy o sile 8,8 w 2010 r. spowodowały śmierć ponad 500 osób i zniszczyły ponad 220 tys. domów.
 
Najsilniejsze trzęsienie ziemi, jakie kiedykolwiek zarejestrowano na świecie, miało siłę 9,5 w skali Richtera i również wydarzyło się w Chile. W tym kataklizmie z 1960 r. zginęło ponad 5 tys. ludzi.
(PAP)