Osiem godzin w przestrzeni kosmicznej dwóch astronautów z ISS

Osiem godzin w przestrzeni kosmicznej dwóch astronautów z ISS
System był nieczynny od 2012 r. z powodu nieszczelności powodującej wyciek amoniaku pełniącego rolę chłodziwa. Od tego czasu stacja była chłodzona systemem zapasowym. Podejmowane kilkakrotnie próby usunięcia awarii nie przynosiły rezultatów.
 
Dopiero w maju 2013 r. poprzednicy obecnej załogi stacji zainstalowali nową pompę tłoczącą amoniak, co rozwiązało problem.
 
W piątek astronauci Scott Kelly i Kjell Lindgren napełnili amoniakiem główny system chłodzenia stacji i uruchomili go. Wyłączyli jednocześnie system zapasowy. Był to jeden z najdłuższych pobytów w otwartej przestrzeni kosmicznej astronautów z ISS.
 
Rzecznik NASA Dan Huot oświadczył, że nie planuje się już na bieżący rok dalszych "spacerów kosmicznych". W styczniu przyszłego roku astronauci przystąpią do instalacji nowych węzłów cumowniczych przystosowanych do przyjmowania nowych statków kosmicznych opracowywanych przez koncern Boeing i firmę Space Exploration Technologies. Nowe statki mają m.in. odbywać loty komercyjne na orbitę okołoziemską.
(PAP)