Dekret Putina zakazuje przewozów obywateli do Egiptu drogą powietrzną

Dekret Putina zakazuje przewozów obywateli do Egiptu drogą powietrzną
Dekret zaleca też biurom podróży i agencjom turystycznym, by na czas obowiązywania zakazu wstrzymały sprzedaż wycieczek i wyjazdów, które zakładają loty z Federacji Rosyjskiej do Arabskiej Republiki Egiptu.
 
Prezydent Rosji już w piątek zgodził się z rekomendacją Narodowego Komitetu Antyterrorystycznego (NAK) i podjął decyzję o zawieszeniu wszystkich rosyjskich połączeń lotniczych z Egiptem. Nie określono na jak długo. Szef Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Aleksander Bortnikow, który kieruje NAK (struktura rządowa koordynująca walkę z terroryzmem) powiedział w piątek, że połączenia lotnicze z Egiptem należy zawiesić do czasu wyjaśnienia przyczyn katastrofy rosyjskiego samolotu na półwyspie Synaj, do której doszło 31 października, a w której zginęły 224 osoby.
 
Po decyzji o zawieszeniu połączeń lotniczych z Egiptem rozpoczęto przygotowania do sprowadzenia z tego kraju ok. 80 tysięcy rosyjskich turystów.
 
Wydany przez Putina w niedzielę dekret nakazuje rządowi zapewnienie powrotu rosyjskich obywateli z Egiptu, a także przewiezienia ich bagażu.
 
W dekrecie znalazło się też poruczenie dla rosyjskiego MSZ, które "wraz z innymi federalnymi organami władzy wykonawczej i organizacjami ma zapewnić koordynację działań z władzami Arabskiej Republiki Egiptu w kwestiach zagwarantowania bezpieczeństwa obywateli FR i ich powrotu do FR".
 
Dekret wszedł w życie w dniu podpisania, czyli w niedzielę. Operację wywozu z Egiptu ok. 80 tysięcy Rosjan, którzy utknęli w tym kraju, gdy zawieszono wszystkie połączenia lotnicze między Rosją a Egiptem, rozpoczęto w sobotę. Turyści z Egiptu wywożeni są bez bagażu, co jest spowodowane względami bezpieczeństwa. Podróżni na pokład mogą wziąć jedynie bagaż podręczny z najniezbędniejszymi rzeczami, w tym jedzenie dla dzieci i lekarstwa. W ciągu ostatniej doby z Egiptu do Rosji sprowadzono ponad 11 tysięcy turystów.
(PAP)