Miedwiediew: Prawdopodobieństwo zamachu jest rozpatrywane

Miedwiediew: Prawdopodobieństwo zamachu jest rozpatrywane
"Prawdopodobieństwo zamachu terrorystycznego jest istotnie rozpatrywane w charakterze przyczyny tego, co się stało" - powiedział Miedwiediew dziennikowi "Rossijskaja Gazieta". Początkowy fragment wywiadu udostępniono na razie w internecie, natomiast jego całość ukaże się drukiem 11 listopada.
 
31 października lecący z Szarm el-Szejk w Egipcie do Petersburga A321 rosyjskiego towarzystwa Metrojet rozbił się na półwyspie Synaj w 24 minuty po starcie. Nie ocalał nikt z łącznie 224 pasażerów i członków załogi. Zachodni eksperci i politycy od początku wyrażali przypuszczenie, że przyczyną katastrofy mógł być zamach bombowy, natomiast Moskwa traktowała tę hipotezę sceptycznie.
 
Jak zaznaczył Miedwiediew, badanie przyczyn wypadku "wciąż jeszcze trwa". Według premiera władze spodziewają się, że ewakuacja rosyjskich turystów z Egiptu potrwa dwa tygodnie, ale w razie konieczności zostanie przedłużona.
 
"Sądzę, że zdołamy wywieźć główną część naszych turystów w ciągu najbliższych dwóch tygodni, ponieważ zbiega się to z kalendarzowym okresem ich pobytu na terytorium Republiki Egiptu, ale w razie potrzeby oczywiście nadal będziemy wysyłać tam samoloty w celu ich wywiezienia" - powiedział Miedwiediew. Dodał, iż bagaż turystów poleci oddzielnie, gdyż "jego transport związany jest ze zwiększonym zagrożeniem".
(PAP)