"Rossijskaja Gazieta": Rząd PiS złożony z polityków antyrosyjskich

Rossijskaja Gazieta: Rząd PiS złożony z polityków antyrosyjskich
Autorka artykułu opublikowanego na stronie internetowej, Ariadna Rokossowska, przedstawia tylko dwie kandydatury na ministrów - obrony narodowej i spraw zagranicznych. Chodzi, jak podkreśla, o resorty kluczowe z punktu widzenia międzynarodowej pozycji Polski.
 
O Witoldzie Waszczykowskiem pisze: "Jest nie tylko zwolennikiem antyrosyjskich sankcji Zachodu. Jego zdaniem sankcje powinny dotknąć całe społeczeństwo rosyjskie".
 
"Jeśli wnosić z wywiadów, których udzielił w minionym roku, Waszczykowski uważa, że Polska powinna zakończyć zbyt intensywną współpracę z Niemcami, które jego zdaniem traktują ją jako terytorium tranzytowe dla (eksportu) towarów do Rosji" - pisze dziennikarka. Według niej Waszczykowski będzie starał się w Niemczech o "zgodę na rozmieszczenie baz NATO w Polsce" i uzna za zadanie polskiej dyplomacji "popieranie prozachodnich ambicji Ukrainy, chociaż "droga tego kraju do NATO jego zdaniem będzie bardzo długa".
 
Jeśli chodzi o Antoniego Macierewicza, autorka pisze, że jest on "politykiem, który ma skandaliczną reputację nie tylko w Polsce" i pokrótce omawia sprawę likwidacji WSI w 2007 roku oraz konsekwencje ujawnienia nazwisk agentów. Dla potwierdzenia tezy o negatywnym stosunku Macierewicza do Rosji autorka cytuje fragment z artykułu Pawła Wrońskiego dla Gazety Wyborczej, w którym autor ostrzegał, iż nominacja kontrowersyjnego polityka, znanego z antyrosyjskich poglądów, "może sprawić, że nie będzie on na forum NATO traktowany poważnie".
 
Dziennik "Kommiersant" poinformował o propozycjach co do składu Rady Ministrów bez komentowania kandydatur. Podał nazwiska polityków, którzy mieliby objąć MSZ, MON, MSW oraz mające powstać Ministerstwo Energetyki. "Rezultaty wyborów dały partii Jarosława Kaczyńskiego monopol na władzę" – podsumowuje dziennik.
(PAP)