Chiny: 30 mln pracowników więcej po odejściu od restrykcji ws. dzieci

Chiny: 30 mln pracowników więcej po odejściu od restrykcji ws. dzieci

Wiceminister zdrowia i planowania rodziny Wang Pei'an powiedział we wtorek, że ponad 90 mln ludzi będzie mogło starać się o drugie dziecko po formalnym odejściu od polityki jednego dziecka i zezwoleniu wszystkim parom na posiadanie dwójki.

 

Wang oznajmił, że "zastrzyk młodej krwi" obniży o 2 punkty proc. udział osób starszych w społeczeństwie i spowolni proces starzenia się. Jak dodał, przewiduje się także, że wzmocnienie siły roboczej zwiększy tempo wzrostu gospodarczego o 0,5 punktu procentowego. "W długiej perspektywie pozytywne konsekwencje dla wzrostu gospodarczego będą znaczące" - powiedział Wang na briefingu. Oczekuje się, że zmiany w polityce demograficznej formalnie zostaną przyjęte na wiosnę.

 

Informację o odejściu od polityki jednego dziecka przekazano po zakończeniu czterodniowego plenum Komitetu Centralnego rządzącej Komunistycznej Partii Chin (KC KPCh) pod koniec października.

 

Chińscy i zagraniczni socjologowie od lat naciskali na Pekin, by złagodził lub całkowicie zlikwidował przepisy ograniczające liczbę potomstwa. Eksperci zwracali uwagę na poważne problemy społeczne, jakie przyniosła polityka jednego dziecka, w tym olbrzymia dysproporcja płci, brak rąk do pracy i spodziewany kryzys systemu emerytalnego.

(PAP)