Niemieckie media o Polsce: Prezes otoczył Szydło narodowymi twardogłowymi

Niemieckie media o Polsce: Prezes otoczył Szydło narodowymi twardogłowymi
fot. PAP
"Skład gabinetu, który (Szydło) przedstawiła w poniedziałek, został wyznaczony przez dominującego +Prezesa+, który obwarował umiarkowaną szefową rządu szeregiem narodowo-konserwatywnych twardogłowych" - ocenia "FAZ".
 
Zdaniem niemieckiej gazety najbardziej kontrowersyjną postacią w nowym rządzie jest desygnowany na ministra obrony Antoni Macierewicz. "Przed demokratycznym zwrotem, w czasach komunistycznego oporu Macierewicz odgrywał wybitną rolę, potem dał się jednak poznać jako bezlitosny myśliwy, polujący na komunistów, wietrzący wszędzie agentów i zamachy" - czytamy w "FAZ".
 
Macierewicz jest tak kontrowersyjny, że w kampanii wyborczej Szydło zapowiadała powierzenie teki ministra obrony politykowi bardziej umiarkowanemu - Jarosławowi Gowinowi. "W poniedziałek Szydło zaprzeczała, jakoby oszukała wyborców" - pisze autor komentarza, wyjaśniając, że zdaniem szefowej rządu Gowin odmówił przyjęcia tej propozycji.
 
Jak pisze "FAZ", kolejnym "jastrzębiem" w rządzie jest przyszły koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński. Autor przypomina, że Kamiński został skazany na trzy lata więzienia, choć wyrok nie jest jeszcze prawomocny. Kolejnym twardogłowym jest zdaniem gazety Zbigniew Ziobro, który wraca do ministerstwa sprawiedliwości.
 
W polityce zagranicznej PiS postawił na "umiarkowanych przedstawicieli". Ministrem spraw zagranicznych ma zostać zawodowy dyplomata Witold Waszczykowski, a za Unię Europejską będzie odpowiadał Konrad Szymański. Obaj podkreślili w wywiadach, że nie są "eurosceptykami" - zaznacza "FAZ".
(PAP)