Ukraina: wzrasta aktywność separatystów w Donbasie

Ukraina: wzrasta aktywność separatystów w Donbasie
fot. PAP/EPA

W obwodzie ługańskim bojownicy użyli przeciwko ukraińskiej armii moździerzy o kalibrze 120 mm. "Do naszych pozycji strzelano w pobliżu miejscowości Popasna; kilka pocisków trafiło w zamieszkane przez cywilów dzielnice" – powiedział na konferencji prasowej w Kijowie rzecznik operacji przeciwko separatystom Ołeksandr Motuzianyk.

 

W godzinach porannych dowództwo operacji poinformowało, że w ciągu ostatniej doby separatyści atakowali wojska ukraińskie 33 razy. Niebezpiecznie było w przylegających do Doniecka Piskach oraz w Opytnem i Marjince. W Werchniotoreckim na północ od Doniecka bojownicy strzelali z zestawu rakietowego.

 

Motuzianyk oskarżył separatystów, że mimo porozumień o wycofaniu uzbrojenia nadal utrzymują je oni na linii frontu.

 

"Posiadamy informacje o uzbrojeniu, które nielegalne formacje zbrojne (separatystów) dawno powinny były wycofać. Separatyści demonstracyjnie odprowadzają uzbrojenie w dzień, w obecności przedstawicieli OBWE, by w nocy z powrotem przerzucić je na dawne pozycje. Mamy informacje o czołgach po stronie bojowników, jednak za wcześnie jeszcze, by mówić o ich ofensywie" – podkreślił wojskowy.

 

(PAP)