O godz.15.30. prezydent przyjmie dymisję premier

O godz.15.30. prezydent przyjmie dymisję premier
PAP/Leszek Szymański

"Dziś o godz. 15.30 w Pałacu Prezydenckim prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda przyjmie dymisję Rady Ministrów złożoną przez prezes Rady Ministrów Ewę Kopacz oraz powierzy Radzie Ministrów dalsze sprawowanie obowiązków do czasu powołania nowej Rady Ministrów" - głosi komunikat Kancelarii Prezydenta.

 

Wcześniej w czwartek Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że "zgodnie z ustaleniami, Prezes Rady Ministrów Ewa Kopacz wraz z członkami Rady Ministrów spotkają się z prezydentem Andrzejem Dudą w Pałacu Prezydenckim dziś o godz. 15.30".

O godz. 13 rozpoczęło się inauguracyjne posiedzenie Sejmu nowej kadencji, na którym premier Kopacz złoży dymisję swego rządu. Zgodnie z konstytucją prezydent przyjmuje dymisję i powierza dotychczasowemu rządowi pełnienie obowiązków do czasu powołania nowej Rady Ministrów.

 

Marszałek senior Kornel Morawiecki powiedział dziennikarzom w Sejmie, że po złożeniu dymisji przez Kopacz w Sejmie, do czego obliguje ją konstytucja, zostanie ogłoszona przerwa. Dodał, że jej długość uzależniona jest od wizyty premier w Pałacu Prezydenckim.

 

Od przyjęcia dymisji rządu, prezydent ma na powołanie nowego premiera, który przedstawia skład swego rządu, i odebranie przysięgi od nowo powołanej Rady Ministrów, 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu.

 

Na początku tygodnia, po ostatecznej decyzji Komitetu Politycznego PiS, kandydatka PiS na premiera Beata Szydło zaprezentowała na konferencji skład swego przyszłego gabinetu.

 

Najpóźniej 14 dni po powołaniu Rady Ministrów nowy premier przedstawia program działania rządu (wygłasza expose) i składa wniosek o wotum zaufania dla rządu, którego udziela Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

 

(PAP)