Obama: Plan Trumpa deportacji nielegalnych imigrantów nierealistyczny

Obama: Plan Trumpa deportacji nielegalnych imigrantów nierealistyczny
"Deportujemy z tego kraju 11, 12 milionów ludzi ? Po pierwsze nie mam pojęcia skąd, zdaniem pana Trumpa, miałyby pochodzić pieniądze aby tego dokonać. To by kosztowało nas setki miliardów dolarów" - powiedział Obama.
 
Następnie prezydent mówił: "Proszę sobie wyobrazić obrazy na ekranach na całym świecie pokazujące jak siłą odciągamy rodziców od ich dzieci i zamykamy ich - gdzie ? W czymś, w rodzaju ośrodków przejściowych, po czy systematycznie ich deportujemy”.
 
"Nikt nie sądzi, że to jest realistyczne. Ale, co ważniejsze, tego nie robią ci, którzy są Amerykanami" - dodał.
 
Obama zwrócił uwagę, że w USA zawsze dawały o sobie znać nastroje wrogie imigrantom. "Nie sądzę abyśmy chcieli prezydenta, lub inną osobę na stanowisku przywódcy, która grałaby na tego rodzaju obawach" - powiedział.
 
Trump, który dorobił się miliardów na handlu nieruchomościami i jest jednym z czołowych republikańskich kandydatów do prezydentury, wzywa do deportacji wszystkich nielegalnych imigrantów w USA oraz budowy muru wzdłuż granicy USA z Meksykiem.
 
Kwestia imigrantów stanowi w coraz większym stopniu jeden z najważniejszych punktów spornych między Amerykanami pochodzenia latynoskiego, których głosy mogą odegrać kluczową rolę w zbliżających się wyborach i Republikanami. Analitycy wskazują, że skorzystać na tym sporze mogą Demokraci.
 
Większość nielegalnych imigrantów w USA, których liczbę ocenia się, w zależności od źródła, od 11 do 15 mln, to Latynosi.
(PAP)