Petru ogłosił "dekalog Nowoczesnej"

Petru ogłosił dekalog Nowoczesnej
Fot. PAP/Radek Pietruszka
Petru zapewnił na briefingu przed sejmowymi pomieszczeniami, w których będzie pracował klub jego partii, że Nowoczesna będzie opozycją konstruktywną a nie totalną. "Będziemy szukać porozumień tam, gdzie to jest możliwe, łącznie z Prawem i Sprawiedliwością; zakładam, że będzie możliwe dogadywanie się w niektórych sprawach gospodarczych" - powiedział.
 
Lider Nowoczesnej przykleił na drzwiach klubu sejmowego swej partii "dekalog Nowoczesnej". "Po pierwsze będziemy zawsze kierować się interesem obywateli, po drugie będziemy konsekwentnie promować wizję nowoczesnego państwa i nowoczesnej gospodarki, (po trzecie) popierać będziemy obniżanie podatków i zwiększanie wolności gospodarczej" - zapewnił Petru, odczytując "dekalog Nowoczesnej".
 
Zapowiedział też, że Nowoczesna będzie opowiadać się za wzmocnieniem pozycji Polski w Europie, co - jak zaznaczył - nie oznacza "machania szabelką" tylko proponowanie konstruktywnych rozwiązań, które są korzystne i dla Polski i dla Europy.
 
"Będziemy wspierać rozwiązania, które zwiększają sprawność i jakość państwa, łącznie z przejrzystością. Im więcej przejrzystych, transparentnych przepisów i zasad funkcjonowania, tym mniej korupcji, tym bardzie obywatel czuje, że ma wpływ na to, jak działa państwo" - mówił lider Nowoczesnej.
 
Zapowiedział walkę z przywilejami władzy i grup społecznych. "Będziemy chronić neutralność światopoglądową państwa. Nie chcemy żadnej wojny z Kościołem ani wojny religijnej, ale jednoznacznego oddzielenia Kościoła od państwa" - powiedział.
 
Zapewnił też, że Nowoczesna będzie racjonalnie, a nie ideologicznie podchodzić do rozwiązywani problemów, a także zawsze będzie szukać rozwiązania problemu, a nie wchodzić w spory.
 
Według Petru w parlamencie dotychczas za dużo było podkreślania różnic, a tymczasem są takie sytuacje, kiedy zamiast podkreślania tego, co partie różni, lepiej znaleźć rozwiązanie, które wszystkich zaskoczy. Jak podkreślił, wymaga to jednak myślenia niestandardowego. "Po to tutaj jesteśmy, żeby myśleć niestandardowo; nie myśleć schematami sejmowymi" - mówił.
 
"Będziemy odważnie promować rozwiązania, które mają sens i odnoszą skutek. Jesteśmy strasznie przeciwko wszystkiemu, co jest bez sensu. Będziemy się starać wnosić sens" - zapewnił Petru, odczytując ostatnie z "przykazań", którymi będzie kierować się w Sejmie Nowoczesna.
(PAP)