Putin: kryzys na wschodzie Ukrainy może stać się "zamrożonym konfliktem"

Putin: kryzys na wschodzie Ukrainy może stać się zamrożonym konfliktem
PAP/EPA

W dniach 15 i 16 listopada w Turcji odbędzie się szczyt G20 (grupy skupiającej najbogatsze i rozwijające się kraje świata), w którym Putin ma wziąć udział.

 

"Nie chciałbym nadmiernie dramatyzować sytuacji związanej z przeciąganiem realizacji porozumień mińskich. Mimo pewnych trudności są realizowane i, co najważniejsze, ich zasady i logika nie są kwestionowane" - powiedział Putin.

 

"Jednakże wciąż utrzymuje się groźba przekształcenia Donbasu w zamrożony konflikt. Prowadzi do tego polityka Kijowa, który kontynuuje umacnianie blokady południowego wschodu" - powiedział Putin.

 

W nawiązaniu do sytuacji w Syrii i rosyjskiej operacji powietrznej w tym kraju prezydent Rosji podkreślił, że stanowisko Moskwy w kwestii tego kraju sprowadza się do tego, że o losie prezydenta Baszara el-Asada może zdecydować jedynie naród syryjski, i to samo, zdaniem Putina, dotyczy tzw. mapy drogowej w kwestii rozwiązań konfliktu syryjskiego.

 

"Nas ustawicznie próbuje się oskarżyć o to, że bombardujemy tzw. umiarkowaną opozycję, chociaż nie ma żadnych na to dowodów. Co więcej, współpracujemy z nią, w tym z Wolną Armią Syryjską (WAS)" - oświadczył Putin. "Rosyjskie lotnictwo zaatakowało kilka celów wskazanych mu przez WAS" - zaznaczył.

 

Putin podkreślił, że Rosja ma wszystkie niezbędne środki finansowe i techniczne, by kontynuować operację powietrzną w Syrii tak długo, jak długo syryjska armia będzie potrzebować rosyjskiej pomocy.

 

W obszernym wywiadzie Putin wyraził też nadzieję na to, że Ankara szybko przestudiuje kluczowe zagadnienia dotyczące gazociągu Turecki Potok. (Projektowany gazociąg Turkish Stream - Turecki Potok ma przez Morze Czarne transportować gaz z Rosji do Europy z ominięciem Ukrainy; strona rosyjska liczyła na to, że porozumienie z Turcją ws. gazociągu zostanie podpisane po wyborach parlamentarnych w Turcji).

 

Putin nie zgodził się z sugestią prowadzących wywiad, że Turecki Potok traci dynamikę. Powiedział, że Rosja liczy na to, iż nowy rząd Turcji zdoła w najkrótszym czasie przestudiować kluczowe aspekty umowy międzyrządowej w sprawie projektu budowy tego gazociągu.

Prezydent Putin ma zaplanowanych wiele dwustronnych spotkań w trakcie szczytu G20 w Antalyi - poinformował w piątek doradca prezydenta Rosji ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow. Potwierdził, że zaplanowane spotkanie z szefową MFW Christine Lagarde będzie dotyczyć zadłużenia Ukrainy wobec Rosji.

 

Wiadomo też, że nie jest przewidziane spotkanie Putina z prezydentem USA Barackiem Obamą. Niemniej, jak powiedział Uszakow, nie można wykluczyć, że prezydenci porozmawiają w czasie szczytu . (PAP)