Turcy zatrzymali Brytyjczyka - wspólnika "Dżihadi Johna"

Turcy zatrzymali Brytyjczyka - wspólnika Dżihadi Johna

Powołując się na niewymienionego z nazwiska przedstawiciela tureckich władz AFP podała, że Aine Lesley Davis wchodził w skład grupy islamistów zatrzymanych podczas operacji sił bezpieczeństwa w Stambule.

 

Według tego źródła tureckie władze mają 99 proc. pewności, że człowiek w ich rękach to urodzony w Londynie Aine Lesley Davis, który był najbliższym wspólnikiem "Dżihadi Johna". W przeszłości prasa brytyjska pisała o nim jako o jednym z czołowych bojowników siatki Państwa Islamskiego w Syrii.

 

Nie podano okoliczności zatrzymania Davisa ani daty, kiedy to nastąpiło.

 

"Badamy, czy ten podejrzany przybył do Turcji, by dopuścić się jakiegoś ataku - powiedział przedstawiciel władz. - To pokazuje, z jak wielkimi wyzwaniami z zakresu bezpieczeństwa narodowego Turcja musi się zmierzyć".

 

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka poinformowało w piątek, że jest bardzo prawdopodobne, iż Mohamed Emwazi, czyli osławiony "Dżihadi John", walczący po stronie Państwa Islamskiego, zginął w nalocie sił USA w syryjskim mieście Ar-Rakka.

 

Emwazi ma być zamaskowaną osobą, którą widać na nagraniach wideo, dokonującą ścięcia zachodnich zakładników przetrzymywanych przez Państwo Islamskie, w tym m.in. amerykańskich dziennikarzy Stevena Sotloffa i Jamesa Foleya, Brytyjczyków Davida Hainesa i Alana Henninga oraz Japończyka Kenji Goto. (PAP)