Merkel: zamach na wolność w Paryżu zamachem na nas wszystkich

"Jesteśmy z wami solidarni" - powiedziała Merkel pod adresem Francuzów w krótkim wystąpieniu w urzędzie kanclerskim w Berlinie. "Będziemy razem z wami wspólnie walczyć z tymi, którzy uczynili wam to, co jest trudne do pojęcia" - zapewniła szefowa niemieckiego rządu.

 

"Ten zamach na wolność skierowany był nie tylko przeciwko Paryżowi. Był skierowany przeciwko nam wszystkim. Dlatego wszyscy razem odpowiemy na niego" - powiedziała niemiecka kanclerz.

 

W kwestii bezpieczeństwa Berlin zaoferował Francji wszelką pomoc - oświadczyła Merkel. Pomożemy w ściganiu sprawców - zapewniła. Merkel spotka się w ciągu dnia z ministrami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo kraju. Szef MSW skróci swój pobyt w Saksonii, aby uczestniczyć w tej naradzie.

 

Zdaniem Merkel odpowiedzi muszą udzielić także obywatele. Zwróciła uwagę, że w życiu Niemców kluczowymi wartościami są: współczucie dla bliźniego, prawa przysługujące jednostce, szacunek przed innymi, a także tolerancja.

 

"Wiemy, że nasze życie w wolności jest silniejsze od jakiegokolwiek terroru" - podkreśliła szefowa niemieckiego rządu. Naszą odpowiedzią na terroryzm będzie kontynuacja życia zgodnie z naszymi wartościami europejskimi - zapowiedziała Merkel.

 

(PAP)