Kreml: Spotkanie Putin-Obama konstruktywne, lecz nie przełomowe

Kreml: Spotkanie Putin-Obama konstruktywne, lecz nie przełomowe
Fot. EPA/CEM OKSUZ
"Jest absolutnie nierealne oczekiwanie, że 20-minutowe spotkanie mogłoby być przełomowe w dwustronnych stosunkach" - powiedział Pieskow dziennikarzom.
 
"Dwustronne stosunki (między Moskwą a Waszyngtonem) są, jakie są. Różnice są, jakie są, a jednocześnie zrozumienie, że nie ma innej alternatywy niż dialog (...) też jest, jakie jest " - powiedział. "Lecz spotkanie samo w sobie było konstruktywne" - dodał.
 
Biały Dom też uznał rozmowę za konstruktywną i poinformował w niedzielę, że obaj przywódcy zgodzili się, że po zamachach w Paryżu rozwiązanie konfliktu w Syrii jest jeszcze pilniejszym wyzwaniem niż dotąd.
 
Odnotowali też postęp dokonany w wielostronnych wiedeńskich rozmowach dyplomatycznych dotyczących Syrii i zgodzili się co do potrzeby politycznej transformacji w tym kraju, mediacji ONZ w rozmowach pokojowych między rządem a opozycją oraz zawieszenia broni.
 
Według Białego Domu prezydent Obama poruszył także kwestie konfliktu na wschodniej Ukrainie, wyrażając poparcie dla realizacji porozumień z Mińska i wyzwając do wycofania ciężkiego sprzętu oraz zagranicznych bojowników.
(PAP)